3. november 1999 kell 22:00

Neste ja Statoili liit viibib

Statoil ja Eestis Neste kaubamärgi all tegutsev Fortum teatasid juunis kavast ühendada oma tegevus Baltikumis, Poolas ja Venemaal. Plaani kohaselt pidid kõik ühisettevõtte automaatjaamad minema Neste kaubamärgi ja teenindusjaamad Statoili kaubamärgi alla. Eellepingu järgi plaanisid kontsernid oma tegevuse selles regioonis ühendada juba 1. jaanuarist 2000, kuid põhilepingut pole suurkontsernid seni sõlmida suutnud.

Fortum Oil and Gasi avalike suhete juht Helena Haapalinna tunnistas eile, et läbirääkimised Statoiliga on kulgenud raskemalt, kui algul loodeti, ning ka praegu on veel mitmeid lahendamata küsimusi. «Kui me eellepingu sõlmisime, seadsime eesmärgiks, et ühisfirma alustab tegevust aasta algul. Sel hetkel ei võinud me aga teada, kui palju asju tuleb enne lahendada, enne kui leping lõplikult valmis saab. On veel palju erinevaid üksikasju, mis tuleb üle vaadata ja mõned neist on osutunud raskemaks, kui algul arvasime. Ent eesmärgiks on endiselt see, et aasta alguspoolel saaks alustada,» rääkis Haapalinna.

Soome majanduslehe Kauppalehti andmeil on kontsernide vahel suurimaks erimeelsuste põhjustajaks soomlaste nõue, et Neste määrdeaineid saaks müüa ka Statoili kaubamärki kandma hakkavates teenindusjaamades. «Lehes toodi välja ainult üks punkt, lahendada tuleb ka palju teisi asju,» sõnas Haapalinna.

Statoili pressiesindaja Per Wangen ei soostunud eile Fortumi ja Statoili läbirääkimiste käiku kommenteerima. «Meil on endiselt siiras soov Fortumiga ühisfirma luua, kuid kui lähedal me sellele oleme, ei saa ma öelda,» lausus ta.

Kui Statoil ja Fortum loovad oma tütarettevõtete baasil Eestis ühisettevõtte, vajavad nad selleks konkurentsiameti nõusolekut. Ameti peadirektor Peeter Tammistu ütles, et kui Neste Eesti ja Eesti Statoil soovivad ühisettevõttena aasta algusest tööd alustada, on nad juba hiljaks jäänud. «Augustis käisid firmade esinduslikud delegatsioonid minu juures, et ühinemist arutada, aga rohkem pole meie poole pöördutud. Meil on paberite läbivaatamiseks ja otsuse tegemiseks aega kolm kuud, nii et see asi kipub küll umbe minema,» märkis Tammistu.

Eesti Statoili peadirektor Epp Kiviaed ütles, et firma arvestab 2000. a eelarvet ja investeeringute kava koostades eri variantidega. «Meie hakkame siis tegutsema, kui otsus tuleb. Minul läbirääkimiste kohta kuigi palju infot pole, sest asjaga tegelevad kontsernide töögrupid, kuhu Baltimaadest kuulub ainult regiooni president,» rääkis Kiviaed.

Neste Eestil on praegu Eestis kokku 27 tanklat, millest 11 on ilma teenindajata automaatjaamad. Eesti Statoilil on kokku 31 teenindusjaama, millest firma värvides hetkel 22. Ühinemise tulemusena tekkiv ettevõte oleks Eestis selge bensiinituru liider rohkem kui kolmandiku suuruse turuosaga. Baltimaades, Poolas ja Venemaal kokku omaks firma umbes 250 teenindusjaama ja neli naftaterminaali.

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum