3. november 1999 kell 22:00

Tallinna raes hakkavad puhuma uued tuuled

Nelikliit on hakanud kokku panema Tallinna linnavalitsust, esialgselt on uude linnavalitsusse pakutud lisaks Jüri Mõisale Heiki Kivimaad, Liisa Pakostat, Ants Leemetsa, Priit Vilbat, Ivar Virkust ja Oleg Pangseppa.

Äripäeva arvates suudab Jüri Mõis pakutud uue, isiksuslikult küll eelmisest nõrgema linnavalitsuse siiski korralikuks meeskonnaks vormida.

Kõige suurem küsitavus uues linnavalitsuses on rahandust kureeriva abilinnapea kandidaadi, Mõõdukate liikme Ivar Virkuse ja Jüri Mõisa koostöö. Meenutada võib nende Hansapanga aegset kanakitkumist -- panga peamaja ehituse ajal haldusdirektorina töötanud Virkus soovis ise ehituselt kasu lõigata ja sai hundipassi. Hiljem kahtlustas pank Virkust suurpettuses, kui ta enne Eesti Kindlustuse juhi kohalt lahkumist müüs kindlustusfirma tütarettevõtte riiulifirmale. Vähe usutav et, Virkus ja Mõis kaua sõbralikult ühe pingi peal istuvad.

Tunduvalt sobivam kandidaat linna rahaasju sättima on toimetuse arvates Ants Leemets, kelle hoolde esialgu on kavas anda tervishoiu-sotsiaalvaldkond. Leemetsal on rahandusabilinnapea kogemus, pealinna rahakotil pidas ta ka rahandusministri nõunikuna silma peal. Leemets oleks teatud mõttes tasakaalustav jõud, kes suudaks Mõisa võimalikele hüplikele otsustele vastu seista. Nii et loogiline vangerdus oleks rahandus- ja sotsiaalvaldkonnad Reformierakonna ja Mõõdukate vahel ära vahetada. Sotsiaalsfäär on Mõõdukate parteile juba programmiliseltki sobivam.

Transporti ja linnaplaneerimist juhtima asuvasse Priit Vilbasse suhtub toimetus teatava ettevaatusega. Ehituses kõrbenud, korvpalliliidu juhina liidu rahaasjades suure segaduse tekitanud mees. Tundub, et reformierakonnal pole lihtsalt sellele kohale kedagi teist panna. Samuti tahetakse ehk Vilbale pakkuda mõningast hüvitust kolme aasta tagusele üürikeseks jäänud linnajuhtimisajale. Tõenäoliselt saab Tallinn ruttu uue korvpallihalli.

Avalikkusele suhteliselt tundmatud on linnavaraga tegelema hakkav Heiki Kivimaa ja kommunaalala kuraator Oleg Pangsepp. Vaidlusi tekitava ja probleemirohke linnavara haldaja peabki ehk olema n-ö puhas leht. Muinsuskaitsjana tuntud Liisa Pakosta võimekus kultuuri- ja haridusjuhina on samuti teadmata.

Enamik kandidaatidest on eelneva linnavalitsemise kogemuseta. Teisalt vajabki Tallinna juhtimine värskust. Vaieldamatult tugeva juhi Jüri Mõisa ülesanne on see seltskond ühtseks tegutsevaks meeskonnaks muuta. Siis võib loota, et pealinnas ka uued tuuled puhuma hakkavad. Ja mitte pelgalt tõmbetuuled.

Hetkel kuum