ÄP fototoimetus • 9. november 1999 kell 22:00

Kiire Internet jõuab taeva kaudu maarajoonidesse

Uus satelliit-Internet on mõeldud neile, kellel telefoni teel andmeside on aeglane ja teised alternatiivid (püsiühendus, raadiolink) puuduvad. Kui satelliidiseadmed on juba olemas, saab lisaks taevakanalitele ka ülikiire Interneti tuppa tuua.

Põhimõte ühepoolsel satelliit-Internetil on lihtne -- arvutist väljaminevad andmed, mille maht on alati tunduvalt väiksem, edastatakse Luksemburgis asuvale teenusepakkujale Interneti kaudu tavalist telefoniliinil sissehelistamisteenust kasutades. Internetist arvutisse laadimiseks kasutatakse aga ülikiiret satelliitsidekanalit.

Kuigi sissehelistamisega Internet on tasuta ja maksta tuleb ainult kohaliku kõne maksu, ei ole see ühenduse kiirust parandanud. Küll aga saab selle ära kasutada Eestis uue teenuse, satelliit-Interneti juures.

Luxembourgis asuv firma Europe Online pakub uut kiiret internetiühendust kodu- või kommertstarbijale kiirusega 2Mb/s. Andmete vastuvõtt sellise kanali puhul võib olla kuni 100 korda kiirem sissehelistamisteenusest ja 10 korda kiirem ISDNist.

Sellise kanali füüsiline loomine ei nõua investeeringuid rohkem kui satelliidiantenn katusele ja lisakaart arvutisse ning leping Europe Online'i esindajaga Eestis. Vastuvõtuks on Eestis vajalik 90 cm läbimõõduga paraboolantenn, mis on komplekteeritud «Universaal» tüüpi LNBga ehk konverteriga ja suunatud Astra satellidile 19,2 E. Sellistele nõudmistele vastav antenn on sat-TV vaatamiseks paljudel katustel juba olemas. Arvutisse tuleb lisada vastuvõtumodemi kaart. Kuna Astra satelliidilt saab vastu võtta ka kümneid digitaal-TV kanaleid, on mõned arvutikaardid komplekteeritud ka TV-signaali vastuvõtu MPEG-dekoodriga.

Satelliit-Internetiks kasutatav arvuti peaks olema vähemalt 90MHz Pentium-protsessoriga ja omama 30 MB vaba kõvakettaruumi.

Lepingu Europe Online'iga saab sõlmida Antennieksperdis või maakonnas leiduva kohaliku esindajaga. Internet Via The Sky stardipakett maksab 5500 kr ja sisaldab vastuvõtuaparatuuri koos paigalduse ning tarkvaraga. Kuumaks on 282 krooni.

Autor: ÄP

Hetkel kuum