Tõnis Oja • 11. november 1999 kell 22:00

Jaapan kulutab 18 triljonit jeeni

Jeeni kurss langes sel nädalal esimest korda, sest saareriigi uus majandust elavdama pidav abinõude pakett tekitas investorite hulgas kõhklusi. Käesolev abipakett on oodatust suurem (18 triljonit jeeni), kuid otseste kulutuste osa (6,5 triljonit) oli oodatust väiksem. Kokku on Jaapani valitsus nende aastate jooksul kulutanud majanduse elavdamiseks 100 triljonit jeeni. Kulutused hakkasid vilja kandma alles sel aastal, kui Jaapani majandus kasvas esmakordselt pärast Teise maailmasõja järgse perioodi sügavaimat kriisi.

Jeeni kurss küll langes eile 0,5 protsenti 105,30 USD/JPY-ni, kuid poole aastaga on see tugevnenud 15 protsenti. Välisinvestorid usuvad järjest enam saareriigi majanduse edukusse ning on järjest rohkem hakanud investeerima aktsiatesse ja võlakirjadesse. Selle aasta kümne kuu jooksul on 44st nädalast 39-l olnud Tokio börsi aktsiatesse investeerijate hulgas ülekaalus välisinvestorid. Nikkei indeks kerkis möödunud nädalal 26 kuu kõrgeimale tasemele.

Pikemas perspektiivis on majandusabinõude pakett jeenile positiivne. Ettevaatlikuks võib teha saareriigi valuuta liigsest tugevnemisest ajendatud Jaapani Panga interventsioon, kuid see toimub arvatavasti siis, kui dollar langeb alla 100 jeeni.

Hetkel kuum