Vilve Torn • 11. november 1999 kell 22:00

Lev Tolstoi ja moodne kunst Emajõe kallastel

Sajandi hiigelteose «Sõda ja rahu» vormimine kolme tunni pikkuseks etenduseks ning Eesti tippkunstnike ühiselt maalitud suured pildid tõestavad järjekordselt, et inimvõimetel ei ole piire.

- Homme esietendub Vanemuise teatri suures majas selle hooaja üks mahukamaid ja kaalukamaid lavateoseid -- Mikk Mikiveri samanimeline lavaversioon Lev Tolstoi suurromaanist «Sõda ja rahu».

Tegemist on vene klassiku maailmakirjanduse tippu kuuluva teose «Sõda ja rahu» esmakordse esitusega eesti teatris. Mikiver on ühes varasemas intervjuus öelnud, et lavaversioon valmis olude sunnil lühikese aja, ühe kuuga.

Ühe näidendi peategelase Jüri Lumiste sõnul on Mikiveri lavastus väga hästi õnnestunud ning midagi tähtsat küll välja jäänud pole, kuigi teos ise on mahukas.

Andrei Bolkonski rolli kohta ütleb Lumiste, et see on osa, mida pakutakse näitlejale kord elus ning ta ei kõhelnud, kas võtta pakkumine vastu või mitte. Bolkonski elumuutused ning saatuse käigud on äärmiselt keerulised ning nende lahtirääkimine pakub põnevust.

Lumiste lisab, et rolli kujunemine on olnud keeruline ja huvitav ning selles on suur osa ka Mikiveril, kellega on väga meeldiv koostööd teha.

Hetkel kuum