Kristi Malmberg • 11. november 1999 kell 22:00

Tulumaksuvabastus riigikogus löögi all

Eile läbis uue tulumaksuseaduse eelnõu riigikogus esimese lugemise.

Ettevõtetele tulumaksuvabastuse andev seadus peab koalitsioonilepingu järgi kehtima hakkama 2000. aasta 1. jaanuaril, seega on mahuka ja Eesti maksusüsteemi põhjalikult muutva eelnõu menetlemiseks aega maksimaalselt poolteist kuud.

«Me teeme kõik endast oleneva, et seaduse vastuvõtmine edasi lükata,» kinnitas Rahvaliidu fraktsiooni liige Jaanus Männik, kelle sõnul pole kuidagi võimalik nii revolutsioonilist eelnõu nii ruttu vastu võtta. «See on kõigi opositsioonis olevate erakondade seisukoht,» ütles ta, lisades, et ka mitu koalitsioonipoliitikut on kahtluse alla pannud tulumaksuvabastuse kehtestamise otstarbekuse 2000. aastal.

Ettevõtete tulumaksuvabastus on Reformierakonna peamine valimislubadus. Suvel soovisid maksumuudatuse edasilükkamist teised koalitsiooniosalised Isamaaliit ja Mõõdukad põhjendusega, et see kurnab riiki raskes majanduslikus olukorras.

Praegu käivad mõned koalitsioonipoliitikud reformierakondlasi kohati lausa ähvardamas, et kui tulumaksuvabastus ikkagi läbi surutakse, ei toeta nad enam Reformierakonda teistes olulistes küsimustes.

Tulumaksuvabastuse edasilükkamise poolt oli tollal ka isamaaliitlasest rahanduskomisjoni esimees Kalle Jürgenson põhjendusega, et seaduse vastuvõtmiseks napib aega. «Loodame, et sinna väga suuri vigu sisse ei tule,» ütles Jürgenson eile.

Kolmapäeva õhtul tegi Keskerakond ettepaneku tulumaksuseaduse eelnõu riigikogu menetlusest välja arvata. Jürgenson sellel hääletusel ei osalenud.

Keskerakondlane Liina Tõnisson ei tahtnud kommenteerida valitsusliidu sisest õhkkonda, kuid märkis, et nii mõnedki Mõõdukad ohkavad aeg-ajalt raskelt. «Andku jumal koalitsioonile tarkust aru saada, et eelnõusid võib küll jõuga läbi suruda, kuid iseasi, kas see ka riigile kasulik on,» nentis Tõnisson.

Koalitsioonil on riigikogus 53 häält opositsiooni 48 vastu, kuid linnapeaks saanud Jüri Mõis ei pruugi alati vajalikul hetkel kohal olla. Samuti on tulumaksuvabastuse vastu meelestatud koalitsioonipoliitikutel alati võimalus hääletuselt puududa.

Tulumaksuseaduse üks autoreid, Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi väitis, et igasuguseid meeleolusid on alati võimalik siluda. Ligi hinnangul läheb tulumaksueelnõu menetlemisel küll raskeks, kuid seda on täiesti võimalik õigeks ajaks vastu võtta.

Männiku väitel pole eelnõu mitte kuidagi võimalik ajaliselt õigeks ajaks vastu võtta. Pealegi peab valitsus seaduse vastuvõtmise järel tegema ligi 30 määrust. «Koalitsioon peaks rahulikult järele mõeldes ja kõiki asjaolusid arvestades ka endale tunnistama, et mõttekam on tulumaksuvabastus edasi lükata,» lausus Männik.

Jürgensoni sõnul raskendab seaduse kehtima hakkamise edasilükkamist asjaolu, et seda seadust saab rakendada vaid aasta algusest. «Aega on vähe, seadus põhjalik ja tööd palju,» nentis ta.

Männiku hinnangul lihtsustaks tulumaksusoodustuse edasilükkamine järgmise aasta riigieelarve menetlemist. Algselt koostatud eelarveprojekti lõi koalitsiooni tulumaksuvabastuse otsus 1,5 mld kroonise augu, millele rahandusministeerium alles pärast pikki ponnistusi katte leidis.

«Eelarves on tulumaksuvabastuse tõttu 500 mln krooni ulatuses maksulaekumised üles blufitud,» ütles Männik. «Tulumaksuvabastuse edasilükkamisega saaks eelarvesse kirjutada sisse regionaalinvesteeringuid, õpetajate palku ja põllumajandustoetusi.»

Tulumaksuseaduse kehtima hakkamisel 2001. a oleks Männiku sõnul aega olulist eelnõu rahulikult läbi arutada ja kuulata ära ka Euroopa Liidu riikide arvamus selles osas.

Karli Lambot

Estonian Air Cargo direktor:

Oleme sellega arvestanud, kuid kriitilise tähtsusega tulumaksuvabastus meie tegevuses pole. Loomulikult mõjuks maksusoodustuse edasilükkamine halvasti, sest siis oleksid kulud tuludest suuremad.

Ma saan aru, et järgmise aasta riigieelarve on pingeline, aga veel enne aastavahetust tulumaksuvabastuse edasilükkamine on kindlasti kaheldava väärtusega tegu.

Tiit Sarv

OÜ Profexpo juhatuse esimees:

Pole oma äriplaanis tulumaksuvabastusega arvestanud puhtsubjektiivsetel põhjustel. Mul on olnud palju tööd ja pole olnud aega seda läbi mängida. Kui maksuvabastus tuleb, siis tean, et suudan olla piisavalt paindlik sellega arvestamiseks.

Indrek Prants

OÜ Smarten üks omanikest:

Oleme maksusoodustusega arvestanud ja kindlasti see mõjutab meid, kui see edasi lükatakse. 26 protsenti on ikkagi veerand kasumist, mida saaks ettevõtte arendamisse suunata.

Hetkel kuum