ÄP fototoimetus • 17. november 1999 kell 22:00

Põltsamaale kolmas europiimatööstus

«Seadmete paigaldamine on viimane etapp, siis on tehas eurokõlbulik,» ütles Ühistu E-Piim peadirektor Jaanus Murakas.

Järgmisel aastal plaanib E-Piim Euroopasse müüa 800 tonni juustu, millega juustumüük suureneks ligi kaks korda. Praegu toodab Põltsamaa meierei 1100 tonni juustu aastas, mis müüakse peamiselt Eesti turul. «Meil on eelkokkulepped juustu müügiks Euroopasse sõlmitud,» ütles Murakas. «Euroopas on hea kindel turg ja juustu hinnad on seal praegu tõusmas.»

E-Piima 10 kuu käive oli 102 miljonit ja kasum 6 miljonit krooni.

Teised kaks europiimatööstust, Ühinenud Meiereide Põlva Piim ja samuti E-Piimale kuuluv Järva-Jaani meierei müüvad Euroopasse võid ja piimapulbrit. Põlvas pulbritootmine seisab, sest seda pole praegu kasumlik Euroopa Liitu müüa.

Saaremaa Liha- ja Piimatööstuse direktor Ahti Viilup ütles, et Saaremaa tööstus tehase eurokorda seadmiseks laenu võtta ei kavatse. «Kolm aastat on ELiga liitumiseni aega, selle aja peale jõuame omavahenditest tehase korda teha,» ütles ta. «Laenuvõtmisega oleme ettevaatlikud, võlg on ikkagi võõra oma.»

Selleks ajaks, kui Eesti liitub Euroopa Liiduga, peavad päevas rohkem kui tonni piima töötlevad piimatööstused vastama Euroopa Liidu kehtestatud nõuetele. Need tehased, mis nõudeid ei täida, likvideeritakse.

Autor: ÄP

Hetkel kuum