Väinu Rozental • 17. november 1999 kell 22:00

Vändra tekitootja ostab Rootsi vabriku

Rootsi perefirma Bergs Polyden sattus pankrotiohtu suvel, sest firma ei suutnud oma töötajatele palku välja maksta ning tootmiskulud olid suuremad kui konkurentidel Eestis ja teistes Balti riikides. Pankroti vältimiseks otsustas tehase omanik Peter Berg õmblusseadmed maha müüa ja ettevõtte tegevuse lõpetada.

Wendre juhatuse esimees Tõnu Laks kinnitas, et veerand sajandit tekke ja patju tootnud Bergs Polydeni enamik seadmeid on tehnoloogia viimane sõna. Eestlased maksavad Rootsi tehase seadmete eest 7,25 miljonit krooni.

Laksi ütles, et ostetavad seadmed on Wendre praegustest tootmisliinidest 70 protsenti tootlikumad. «See võimaldab kolme aasta jooksul koondada umbes kolmkümmend töökohta,» lausus Laks. Wendres töötab praegu 270 inimest.

Peale seadmete võtab Wendre ettevõtte juhi kinnitusel üle ka Bergs Polydeni Norra, Taani ja Rootsi kliendid. «Võidame tekkide ja patjade osas viiendiku turgu juurde,» kinnitas Laks.

Laksi sõnul ei suuda praegu kolmes vahetuses töötav Wendre enam kõiki tellimusi täita. Skandinaavia ja Balti riikide üks suuremaid tekitootjaid valmistab kuus umbes 200 000 patja ning 80 000 tekki.

Pool toodangust müüakse Rootsi mööbligigandile IKEA. Olulise osa Wendre toodangust moodustavad aiamööbli pehmed osad ning pehmed tooted mööblitööstuse tarvis.

«Kui me täna oma seadmeparki ei uuenda, siis pole meil tulevikus Euroopa Liitu kuuludes enam midagi teha,» lausus Tõnu Laks. Osa oma vananenud seadmete baasil kavatseb Wendre käivitada tulevikus tootmise Venemaal.

«Oleme käinud maad kuulamas Ivangorodis,» kinnitas Laks.

Peter Berg tunnistas eile, et tehast sulgema sundisid teda Eesti tööjõu ligi kümme korda madalam hind. Ta lisas, et ka tooraine kulud on Rootsi ettevõtte jaoks ligi 12 protsenti suuremad, sest Euroopa Liidu riikidel tuleb tasuda kolmandatest riikidest imporditava tooraine eest suuremat tollimaksu.

Rootsi tehases kaotab töökoha 33 inimest, kellel on kohaliku ajalehe Smalänningen ajakirjaniku sõnul kahe tuhande elanikuga linnas raske uut töökohta leida. Bergs Polyden oli ajakirjanuku sõnul viimane tekstiiliettevõte varem üsna tuntud tööstuspiirkonnas.

Idee osta Bergs Polydeni seadmed pärineb Wendre nõukogu esimehelt väliseestlaselt Peeter Hundilt. Hunt on Wendre põhiomaniku, Rootsi vahendusfirma Trading House Scandinavia juht ja omanik.

Tõnu Laksi sõnul on Rootsi riik määranud finantsraskustesse sattunud Bergs Polydeni saneerijaks Boråsi linnas asuva Rolf Erikssoni advokaadibüroo. Laksi andmetel ulatuvad Bergs Polydeni võlad umbes nelja miljoni Rootsi kroonini.

Wendre on tänavu investeerinud uude tekiliini 4,5 miljonit krooni. Kõik senised investeeringud on tehas teinud omavahenditest. Poola Rootsi tehase ülesostmiseks vajaminevast summast laenab Wendre pangast.

Hetkel kuum