21. november 1999 kell 22:00

Nõuanded kinnisvaraostu finantseerimiseks

Taas on algamas majandustõus ning inimestel on selgemaks saanud tulevikuperspektiivid. Kuna laenuintressid on oluliselt langenud, siis on taas põhjendatud laenu abil kinnisvara soetamine. Loomulikult on igal laenuandjal oma laenutingimused, kuid tasuks arvestada järgnevate üldiste laenuotsust mõjutada võivate asjaoludega.

1. Laenuintressid, laenutaotluse läbivaatamise rangus ning maksejõulisuse hindamise kriteeriumid võivad erinevates pankades ja finantsasutustes olla erinevad, mistõttu tasub võrrelda laenutingimusi.

2. Eluaseme ostmiseks (mitte remontimiseks) võetud eluasemelaenu intressid võib maha arvestada maksustatavast tulust.

3. Liisingufirmade intressid on küll natuke kõrgemad kui pankadel, kuid nende eelis on madalam omafinantseerimise nõue, eelkõige juhul, kui esimeseks sissemakseks piisavalt raha ei jätku.

4. Omafinantseerimist võib olla võimalik vähendada, kui on pakkuda lisatagatisi.

5. Laenu soovija võib selgema pildi oma krediidivõimest saada panga või liisingufirma koduleheküljel oleva laenutesti abil, samuti konsultatsioonil.

6. Ei tohi unustada, et sissetulek ei tähenda ainult palka. Selle alla käivad ka tulud kinnisvara üürimisest jms. Kõik tulud peavad olema dokumentaalselt tõestatavad ning regulaarselt laekuvad.

7. Olles piisavalt krediidivõimeline ja investeerides raha eluaseme remonti võib laenu taotleja oma vara etapiviisiliselt uuesti hinnata, kuna tagatise turuväärtus on tõusev ja on võimalik taotleda lisakrediiti.

8. Omafinantseerimise taseme suurendamise võimaluse puhul tasub teada, et läbi selle võib alandada riskipreemiat ehk intressi, kuivõrd panga risk väheneb.

9. Laenulepingu sõlmimisel tuleb teha selgeks intressi korrigeerimise võimalus või läbi rääkida võimalus tulevikus laenu refinantseerida teise soodsama laenuga.

10. Enne laenulepingu allakirjutamist on veel võimalik tingida, kuid hiljem sõltub kõik vaid panga heast tahtest.

11. Eluaset ostes tuleb kontrollida, kas majal ei ole juba eluasemelaenu. Soodsate tingimustega laenu võib proovida oma nimele ümber vormistada.

Autor: Eero Olander

Hetkel kuum