23. november 1999 kell 22:00

Ettevõtted teenivad vähem kasumit

Äripäev on veendunud, et 2000. aasta on maksureformi käimalükkamiseks õige aeg. Tugineme seda väites täna avaldatud Eesti 1998. aasta ettevõtete TOP 100 koostamisel tehtud tähelepanekutele ning ettevõtete tänavuseks pakutud kasumiprognoosidele.

Ettevõtjate ennustuse kohaselt tuleb tänavune aasta neile isegi halvem, kui oli eelmine, vahetult börsikrahhile järgnenud ning Vene kriisist mõjutatud 1998. aasta. 100 tublima ettevõtte 1998. aasta kasum kokku oli 3,29 miljardit krooni. Tänavuseks ennustatav kogukasum on tublisti väiksem, 1,48 miljardit. Siin peab muidugi arvestama, et prognoosi avaldas 100 ettevõttest 65. Kui aga juba Eesti edukamad firmad ennustavad kasinaid kasumeid, pole ka ülejäänutelt enamat oodata.

Umbkaudu rehkendades võib öelda, et ettevõtete kasum tuleb tänavu kaks korda väiksem kui mullu. Seega laekub samavõrra vähem ettevõtte tulumaksu riigieelarvesse, aga seda valutum on reformi käivitamine kohe tuleva aasta algusest.

Rahandusministeerium on tuleva aasta ettevõtte tulumaksu laekumise ümber vaadanud ja paigutanud selle summa kusagile 600 ja 900 miljoni krooni vahele. See vastab tegelikkusele rohkem kui 1,5 miljardit krooni. Ometi opereerib osa kolmikliidust millegipärast ikka veel selle arvuga. Mõistetav on, et seda teeb opositsioon -- seda lihtsam on tal oma seisukohta kaitsta. Näeb ju opositsioon ettevõtete tulumaksus vaid rahahunnikut, mis lubab eelarvesse üht-teist juurde kirjutada, s.h põllumajandustoetusi. Kuid nad ei näe seda, et tulumaksuvabastus on ettevõtluse arendamise üks eeldusi.

Sellele asjaolule, et ettevõtte tulumaksu laekumine väheneb tuleval aastal oluliselt maksureformi läbi viimatagi, juhivad tähelepanu Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Suurettevõtjate Assotsiatsioon, Tööstuse ja Tööandjate Keskliit ning Väike- ja Keskmiste Ettevõtete Assotsiatsioon esmaspäevases ühispöördumises valitsuse ja riigikogu poole.

Tulumaksureformi oponendid leiavad, et reformiga kiirustamine on riigile kahjulik.

Meie arvates on vastupidi -- mida kauem riik venitab maksureformiga, seda kahjulikum on see ettevõtteile ja lõpuks ka riigile. See tähendab ilmajäämist välisinvesteeringutest. Eestis tegutsevad ettevõtted kaotavad täiendava stiimuli tegevuse laiendamiseks ja uute töökohtade loomiseks. See on aga hoob, mille kaudu on riigil võimalik ammutada riigieelarvesse lisaraha täiendavalt laekuva üksikisiku tulumaksu, aga ka sotsiaalmaksu arvel, mida juba ootab tühi pensionikassa.

Hetkel kuum