Kadi Heinsalu • 24. november 1999 kell 22:00

Maksuamet asutas käibemaksuregistri

Maksuameti peadirektori asetäitja Aare Lapõnini sõnul alustas maksuamet nädala alguses registrinumbrite programmi kirjutamist. Register hakkab tema sõnul online-süsteemis tööle kõikjal Eestis. Reedel või hiljemalt järgmisel esmaspäeval saab igaüks maksuameti koduleheküljel internetis numbripäringu teha, lisas ta.

Registrinumbrite aluseks on Euroopa Liidu direktiivi nõuded, number koosneb eesliitest EE, järgneb kaheksakohaline numbrikombinatsioon ja viimaks ühenumbriline kontrolljärk, rääkis Lapõnin. Nii on näiteks Äripäeva Kirjastuse ASi registrinumber EE100069349.

Ehkki riigikogu võttis vastava seadusparanduse eelmisel nädalal vastu, polnud veel üleeilseni registrit, kus ettevõtja saaks teada järjekorranumbri, mida kaubaarvele kirjutada. Üks suure ettevõtte raamatupidaja kurtis paar päeva tagasi, et tema kuulis seadusemuudatusest ja soovis maksuametilt registrinumbrit teada saada, et mõned arved jaanuariks ette ära teha. Sellist numbrit ei olnud veel nädala alguses Tallinna maksuametil ega riigi maksuametil. «Lõpuks öeldi, et seda registrit veel polegi,» lausus raamatupidaja.

Seadusemuudatus tuli maksuametile ootamatusena, kinnitas maksuameti pressiesindaja Koit Luus. «Me polnud kursiski, et sellist asja vaja läheb,» täpsustas ta. Luusi sõnul oleks rahandusministeerium võinud ka maksuametit varem teavitada olulisest muudatusest, millega kaasneb infotehnoloogiline uuendus ja kulukas ettevõtjate teavitamiskampmaania. Käibemaksukohuslaseks on maksuameti andmetel Eestis registreeritud 41 000 äriühingut.

Rahandusministeeriumi ametnikud on varem avaldanud arvamust, et allkirja asendamine registreerimisnumbriga aitab vähendada maksupettusi. Maksuameti peadirektor Aivar Sõerdi sõnul pole maksumaksja kontrollimise seisukohalt sellisel numbril suuremat tähtsust. Pealegi saab numbreid fiktiivselt arvetele kirjutada.

Link maksuameti koduleheküljele:

Käibemaksukohustuslaste register

Hetkel kuum