30 november 1999

Arvutivalve töötab ka aastavahetusel

Arvutihooldusfirmade enamik töötajaid loodavad rahulikult kodus uut aastat vastu võtta, sest nad peavad aastatuhandevahetuse arvutiprobleemi pigem müügitrikiks kui tegelikuks ohuks arvutisüsteemidele.

Kungla Dialoogi müügijuht Agu Alunurm leiab, et oht on vähetõenäoline, kuna Eestis pole 30--40 aastat vanu andmebaase. «Ma ei usu, et tuli kustub ära ja pangast enam raha ei saa, sest meil on tõsised süsteemid üles ehitatud viimaste aastate jooksul. Ja tuumaelektrijaamades pole vahet, mis aasta, kuu või päev on, sest otsuste vastuvõtmine käib lühikeste ajaühikute kaupa.»

Paanikatekitajateks peab ta neid arvutifirmasid, mis aasta 2000 suunitlusega auditeid tehes pelgalt hirmutavad ja sellega kasu lõikavad. «Arvutifirmad lubavad arvutisüsteemi 2000. aasta probleemi eest kaitsta, mis tähendab, et keegi laseb standardprogrammid käima ja kirjutab tuhandeid kroone arveid. Arvutimüüjad panevad arvutitele sildid «Year 2000 compatible» («aasta 2000 kindel»). Kodanik ostab, sest muidu äkki ei hakkagi arvuti tööle.»

Kuid abivajajaid võib ikkagi tekkida. Kungla Dialoogil on aastavahetusel, nagu muulgi ajal, ööpäevane valveteenistus. Eelisjärjekorras antakse abi lepingulistele klientidele.

Dateli infotehnoloogia osakonna juhataja Madis Sassiad peab samuti ohtu väga väikeseks. «Aastavahetuse paiku peavad arvutihooldajad rohkem psühholoogi eest olema. Kõiki huvitab, kas tema arvutiga on midagi juhtunud,» ütleb ta. «Sajaprotsendilise garantii, et arvuti on korras, saame loomulikult anda alles siis, kui oleme selle läbi vaadanud.» Ka Datel on põhiklientide arvutisüsteemid juba üle vaadanud.

Madis Sassiad soovitab ettevaatuse mõttes 2000. aasta saabumise hetkel kõik arvutisüsteemid korraks välja lülitada.

Ka aastavahetusel ollakse valmis kutse peale välja sõitma. «Valvetelefon on suunatud hooldusmehe mobiilile. Hooldusmees on kaine ja kutsub vajaduse korral teisedki abiks,» lubab ta.

ASi MicroLink Teenindus osakonnajuhataja Ats Vooglaid soovitab arvutid 31. detsembril välja lülitada ja neid enne 1. jaanuari mitte avada. Veelgi parem on panna arvuti tööle alles esmaspäeval, enne oleks mõtet kuulata päevauudistest, kas maailmas on mingit arvutipaanikat olnud.

Ats Vooglaiu sõnul pole paanikaks põhjust, sest teksti- ja tabelitöötlus töötavad edasi, vead võivad tekkida vaid vanemates raamatupidamissüsteemides. Liftide ja mikrolaineahjude seismajäämise jutte nimetab Vooglaid alusetuks.

IBM Eesti tegevdirektor Valdo Randpere ütleb, et nende firmast ostetud arvutite hooldamiseks on aastavahetusel kättesaadav tavapärasest arvukam meeskond. «Suurem probleem võib tekkida tarkvaraga, mitte arvutitega,» ütleb Randpere.

Hewlett-Packardi Eesti filiaali juhataja Olli Heinoneni kinnitusel on nende klientidele organiseeritud valve kogu aastavahetuseks. Et abi telefoniliinide taha toppama ei jääks, kasutatakse aastavahetusel kolme erinevat sideoperaatorit.

Kuid segadused ei teki tema sõnul niivõrd aasta vahetumise ajal, kui just esimese tööpäeva hommikul. «Inimesed tulevad tööle ja avastavad, et nende PC ei tee faile lahti. Ega midagi hullemat ei juhtugi,» on ta kindel. Olli Heinonen kinnitab, et Balti riikide arvutisüsteemid on nii uued, et vaevalt neis probleeme tekib. Soome arvutisüsteemid on vanemad, kuid see-eest on seal juba aasta otsa ettevalmistusi tehtud.

IT Süsteemide tegevdirektor Priit Lavits ütleb, et neil otsest abitelefoni pole, aga lepingulistele klientidele on abi kättesaadav kogu aastavahetuse jooksul. «Me ei jäta neid ootama kolmandat kuupäeva, vaid aitame vajadusel kohe jalule selle pealt liigkasu lõikamata. Oleme kõiki kriitilisi kohti juba kontrollinud.»

Vt. ka graafikut: Valik arvutiteeninduse valvegraafikuid aastavahetusel

Autor: Eha Laanepere

Hetkel kuum