ÄP fototoimetus • 30. november 1999 kell 22:00

Euro nõrkus ajutine

«USAs on seni olnud kiirem majanduskasv kui eurotsoonis, mistõttu euro nõrgenemine dollari suhtes on olnud loomulik,» ütleb ECB president Wim Duisenberg. «Kuid aastaiks 2000 ja 2001 ennustatakse Euroopale kolmeprotsendilist majanduskasvu, millega peaks kaasnema euro tugevnemine.»

Ka USA juhtiva investeerimispanga Merrill Lynch peaökonomist Euroopas Holger Schmieding ennustas Londonis euro tugevnemist dollari suhtes tuleval aastal, sest siis on oodata USA majanduskasvu aeglustumist ja Euroopas selle kiirenemist.

Euro on pärast käibele tulekut jaanuaris nõrgenenud dollari suhtes 15% ja on jõudnud psühholoogilisele 1:1 kursi piirile ohtlikult lähedale. Kuid Duisenberg kinnitab, et keskpank ei kavatse tugiostudega eurot toetada ega ka rahapoliitikat muuta, ja et seni pole märgata ka sellesuunalist poliitilist survet keskpangale. Analüütikute väitel soovivat siiski enamik ELi poliitikuid vaikselt, et ECB sekkuks euro toetuseks. Kuigi majandus ei anna alust euro nõrgenemiseks, kardetakse, et euro nõrgenemine võib jätkuda eriti pärast selle kursi kukkumist alla dollari oma, mil paljud valuutadiilerid on automaatselt kohustatud eurosid müüma.

Euroopa Parlamendi majandus- ja rahakomitees kõnelnud Wim Duisenberg ütles, et Euroopa Keskpanga põhiülesanne oli ja on hindade stabiilsuse hoidmine ja kuna euro nõrgenemine pole seda stabiilsust ohustanud, siis pole keskpangal ka põhjust euro kaitseks sekkuda.

Keskpanga arvates on nõrga euro halvaks küljeks asjaolu, et see võib kahandada inimeste usaldust ühisvaluuta vastu. Samuti muudab see kallimaks impordi, mis võib suurendada inflatsioonisurvet. Kuid samal ajal on nõrgal eurol ka head küljed: see aitab paremini konkureerida eksporditurgudel ja tugevdada Euroopa majanduskasvu.

USAs jätkub endiselt enneolematult tugev majanduskasv, mis kolmandas kvartalis oli prognoositud 4,8% asemel 5,5%, neljanda kvartali majanduskasvuks oodatakse 4--4,5%. Analüütikud arvavad, et nii kiire majanduskasv sunnib USA keskpanka lähiajal jälle intresse tõstma.

Autor: ÄP

Hetkel kuum