Tiit Elner • 6 detsember 1999

Paldiski Põhjasadama aktsiad müügis

«Olen kuulnud, et pakutakse müüa, rohkem ei tea öelda,» ütles eile ASi Pärnu Sadam juhatuse esimees Peeter Volkov.

Anonüümseks jääda sooviva merekaubaveoga tegeleva ärimehe sõnul on tal võimalikust müügipakkumisest juttu olnud Vladimir Kala?nikoviga.

1957. a sündinud erusõjaväelast Kala?nikovi ja allilmaliidri kuulsusega Boriss Malinovskit süüdistas kaitsepolitsei neli aastat tagasi väljapressimises. Kohus mõistis Vladimir Kala?nikovi 1997. aastal väljapressimises õigeks, kuid karistas teda kaheaastase vabadusekaotusega tulirelva ebaseadusliku omamise eest.

Suurbritannias registreeritud Baltic Republic Investmentsi (BRI) on kahtlustatud seotuses Paldiski endise linnapea Jaan Mölderi ning tema sõpradega alkoholifirmast Onistar ning kütusefirmast Infast Oil. Mölder on pikka aega keeldunud selgitamast BRI tausta, millele ta Paldiski linnapeana müüs sadama enam kui 10 miljoni krooni eest.

Mölder ütles eile, et temal ei ole andmeid, nagu sooviks BRI aktsiaid müüa. Mölder kinnitas, et 5% aktsiatest kuulub endiselt linnale, need ei ole müüa ja tema kuulub sadama nõukogusse linna esindajana.

Mölderi sõnul Kala?nikovi ta ei tunne. «Kui sellenimeline inimene peaks sadamas töötama, siis võib-olla ainult lihttöölisena kai peal tolmu pühkimas,» kinnitas ta.

Mölder astus linnapea kohalt tagasi novembris, sest tahtis oma sõnul tõestada kohtus enda süütust korruptsioonisüüdistuste suhtes.

Paldiski Põhjasadama möödunud aasta kaubakäive oli 170 000 tonni, sellega on ta kahest Paldiski sadamast väiksem. Soodsaks teeb sadama suur süvis, kaubasadamaks sobivust vähendab liiga väike territoorium.

Paldiski abilinnapea Mati Kadak ütles sarnaselt varem Jaan Mölderi poolt öelduga, et kuna sadama ostjaga sõlmitud leping on konfidentsiaalne, ei ole tal õigust avada BRI tausta. Paldiski linnavolikogu opositsioonilised saadikud ei ole saanud müügilepinguga tutvuda ja on volikogu liikme Oleg Bolotovi sõnul saatnud selleks linnavalitsusele kirjaliku taotluse.

«Mind ajab see naerma,» ütles Harju maavanem Orm Valtson põhjenduse kohta, et tegu on konfidentsiaalse lepinguga. «Kui volikogu liikmed tahavad linnavara müügi dokumente näha, siis täitevvõim on kohustatud neile seda näitama. Iseasi, kui volikogu liikmed neile teatavaks saanud andmeid avalikustades lepingupooltele kahju teevad, sel juhul tuleb neil selle eest vastutada.»

Hetkel kuum