7. detsember 1999 kell 22:00

Jaak Roosipuu kirjutas end petiste nimekirja

Investeerimispankur Jaak Roosipuu, kelle juhitud Talinvest erastas edukalt mitmed Eesti tööstusettevõtted, on võlausaldajate küüsist pääsemiseks andnud oma võlgades firma Tartumaal veskis töötava noormehe ehk nn tankisti omandusse.

Oma firma tankistile andmisega kirjutas Roosipuu ennast petiste nimekirja. Tankiste kasutatakse äripartnerite ja võlausaldajate petmiseks.

Ligikaudu sada miljonit krooni Ühispangale, Hüvitusfondile ja teistele võlausaldajatele võlgnev ja veel hiljuti Roosipuule kuulunud firma on antud mehele, kellel puudub märkimisväärne vara. Võlausaldajad võivad edaspidi oma rahast ainult und näha.

Roosipuu saab teatada, et tema ei ole enam firma omanik ega tea Talinvesti ja tema järglase kohustustest midagi. Ettevõtte müümist võib ta põhjendada näiteks ettevõtlusest puhkamise sooviga. Samasuguse mitte midagi teadva näo tegid Eriõli kunagised omanikud pärast seda, kui nad võlausaldajate käest pääsemiseks Kristjan Müürsepa nimelise noormehe firmat juhtima panid.

Igal omanikul on õigus oma firma maha müüa, tegemist pole seaduse rikkumisega, ma kaeban ajalehe au solvamise eest kohtusse -- on tõenäoline Roosipuu reageering Äripäeva tänasele kaaneloole ja juhtkirjale. Toimetuse silmis on aga Roosipuu maine sama määrdunud nagu Andres Bergmanni, Leonid Apananski või endiste Eriõli omanike maine.

Need mehed on petnud äripartnereid, töötajaid, kliente ja riiki ning nendesse on raske suhtuda teisiti kui taskuvarastesse, keda Tallinna politsei jõuluoste tegevate linlaste rõõmuks hiljuti kimbutas. Need mehed ei saa oma maine kahjustamises süüdistada kedagi peale iseenda.

Aastaid tagasi maksuametile huvi pakkunud suhkruärist saadud rahaga Tallinna Panga asutanud Roosipuu kaitseks võib väita, et tema kontol ei ole sugugi ainult negatiivsed ettevõtmised. Ta erastas edukalt Estoplasti, Rakvere lihakombinaadi ja Kalevi.

Roosipuu langustrend käivitus kaks aastat tagasi koos börsi langusega. Aga igal ettevõttel ja ärimehel on tõuse ja mõõnu. Ebaõnnestumised ei tähenda veel, et tegemist on petistega, ütlevad need, kelle arvates on vale tõmmata paralleel taskuvarastega. Enamik ei näinud börsilangust ja Venemaa kriisi ette, kuid seda ei saa panna kellelegi süüks.

Äripäev ei süüdista Roosipuud investeerimisprojektide luhtumises. Taunime tema katset oma kohustused tankistide abil korstnasse kirjutada. Kui lood ettevõtte, siis pead julgema ka oma tegude eest vastutada.

Hetkel kuum