Kristel Raesaar • 6. jaanuar 2000 kell 14:58

Tekstiilivabrik nõuab Sampolt kohtu kaudu 12 miljonit

Tolaram Gruppi kuuluv tekstiilivabrik Baltex Nonwovens esitas möödunud nädalal Tallinna Linnakohtule hagi Sampo Kindlustuse vastu, nõudes seltsilt 12 miljonit krooni juulis toimunud tulekahju hüvituseks.

Tulekahju hävitas osaliselt Viljandis asuva tekstiilivabriku kraasiliini. Vastavalt kokkuleppele vabriku kindlustanud Sampoga pidid kahju suuruse välja selgitama seadme valmistanud Saksa firma ja Baltex Nonwovensi enda eksperdid, kes hindasid tekitatud kahju 15,6 miljonile kroonile.

Seejärel tegi aga Sampo siiski omapoolse ekspertiisi ja leidis, et osaliselt hävinenud 11 aasta vanune kraasiliin maksis vaid 4,8 miljonit krooni. Kuna tuli rikkus kuni 60 protsenti liinist, otsustas Sampo firmale välja maksta vaid 3,2 miljonit krooni.

'Kindlustust ei saa vaadata kui kasu saamise allikat. Kui vana seade hävineb, ei tähenda see, et asemele saab uue seadme,' põhjendas nõutust väiksema hüvitise maksmist Sampo Kindlustuse esindaja Heiko Mäe. 'Maksime summa, mida on tarvis seadme remondiks.'

Baltex Nonwovensi juhatuse liikme Hando Sutteri väitel pole aga vana kraasiliini võimalik taastada. 'Ka see Soome inimene, kes siin Sampo eksperdina käis, ütles, et taastamise korral pole kuidagi võimalik garanteerida endist toodangu kvaliteeti,' rääkis ta.

Baltex Nonwovensi ekspertide arvates on 15,6 miljonit krooni just kasutatud seadme hind. 'Uus seade maksaks 18 miljonit krooni. See masin on küll ammu toodetud, aga vähe kasutatud. Tekstiilitööstuses ei ole moraalset vananemist, nagu näiteks arvuti puhul, nii et amortisatsiooni arvutatakse töötundide pealt,' selgitas Sutter.

Tähtsaima seadme puudumise tõttu sattus tekstiilivabrik Sutteri sõnul majanduslikesse raskustesse. 'Saatsime enamuse töötajatest sundpuhkusele, mitmed kliendid on leidnud uue tarnija,' kõneles ta ja lisas, et praeguseks on tootmine siiski taastatud.

Baltex Nonwovens on endine Mistra tehas, mille Tolaram omandas 1997. aastal.

Hetkel kuum