Tänapäeval eelistatakse üha enam tõsiseltvõetavat äripartnerit, firmat, kes oskab oma ärikahjude võimalikke tekkekohti ette näha ja seni juhtunust tõrjemeetmeid tuletada.
Halvim äripartner on see, kellel koostöö käigus ilmnevad ootamatud ülekulud (ühisprojekti algul tehtud äriplaan osutub roosaks unistuseks) või kelle likviidsustase osutub ühiste investeeringute saabumise ajahetkel partneri pakutust hoopis madalamaks.
Oskamatu partner võib lasta end ka seestpoolt paljaks varastada -- tekitab mõlemat äripartnerit halvava infolekke või kaubakao.
Võimalikud on ka nn kergemeelsuskaod -- usalduslepingud on firma võtmeisikuga jäänud sõlmimata või sõlmitud nii, et nendega kohtusse minnes jäädakse oma (siis tihti juba endise) töötaja vastu esinedes abitusse olukorda.
Pidevate ärikahjude käes vaevlejate mure kõige laiemas laastus ongi vaeglaekumised (planeeriti, aga ei suudetud seda raha sel perioodil turult kätte saada), väärotsuste tagajärgede kinnimaksmine ning väliste rünnete tõttu tekkinud kahjud.
Iseenda kogemusest õppimise kõrval on võimalik ennast ka koolitada lasta. Eestis tegeleb sellega Balti Äriturvakool. Äriturvalisuse õppija jaoks on efektiivseim õppevorm ainult ühe ettevõtte ehk nn firmagrupp -- kes ikka oma vaeglaekumiste ja ülekulude ehk ärikahjude analüüsi teise firma töötajate kuuldes tahab teha. Pealegi on konkreetse vasturohu ja selleks prognoositavate äriturvakulude efektiivsuse hindamine igale konkreetsele äriühingule ainuomase sisuga.
Seotud lood
Et riigiametid või elutähtsate teenuste osutajad pakuvad küberkurjategijatele huvi ei üllata kedagi. Tõsiasi, et igapäevaselt rünnatakse ka väikeettevõtteid tuleb ilmselt paljudele uudisena – sageli ka neile endile.
Enimloetud
3
Tesla ostuga võiks oodata
6
“A kust leiad sina ööga 100 000 eurot?”
Hetkel kuum
Tesla ostuga võiks oodata
“A kust leiad sina ööga 100 000 eurot?”
Tagasi Äripäeva esilehele