Valitsus on käivitanud noorte perede eluaseme rajamise kampaania, millega kaasneb küll palju kisa, kuid vähe villa, sest probleemi on hakatud lahendama valest otsast.
Miks 87 000 noort peret ei ehita endale maja? Põhjuseks on eestlaste vaesus. Suurema osa eestlaste sissetulek on liiga väike, et laenata raha ja käivitada majaehitus. Riik võib küll mitmesuguste toetusmehhanismide abil aidata omafinantseerimismäära alandada, kuid see ei tee peresid rikkamaks.
Praegune valitsus peab eramuehituse käima lükkamise imevitsaks riigipoolset ümberjaotamist. Ministrid arvavad, et kui riik kulutab ühe osa kokkukogutud rahast intressitoetuste maksmiseks või omafinantseeringu nõude alandamiseks, siis lüüakse kopad maasse, noored saavad uue kodu ning hakkavad iivet tõstma. Ja oh seda rõõmu, osa noortest peredest kolib Kirde-Eestisse ja teistesse vaesematesse piirkondadesse rajatavatesse asumitesse. Kõige nõrgem koht projektis «Noorpere kodu» ongi presidendi pakutud uute asumite rajamise idee. Meie riigijuhid räägivad tõsimeeli, et noored hakkavad Kirde-Eestisse Vaivara valda eramuid ehitama. Sealt avaneb väga ilus vaade merele -- see on üks ja seni ainus argument, mis Vaivara valda kodude rajamise ideed toetab.
Midagi sellist kahjuks ei juhtu, sest ainuüksi ilusast merevaatest noorele inimesele ei piisa, et minna panka, võtta sealt riigi toel laenu ja hakata ehitama kodu piirkonda, kus on Eesti suurim tööpuudus, mis seoses energeetikasektori erastamisega veelgi suureneb.
1997. aasta oli aeg, kui pangast sai kerge vaevaga laenu. Kõrvalolevalt graafikult on näha Eesti suuremate linnade ning Kirde- ja Kagu-Eesti maakondade osa 1997. aastal väljastatud laenudest. Üle poole laenudest väljastati Tallinnas registreeritud ettevõtetele ning pealinnas elavatele inimestele. Teiste piirkondade osa jääb tühiseks. Seda suhet ei suuda muuta ka valitsuse projekt «Noorpere kodu», mis ei aita kaasa tööpuuduse vähendamisele ega palga tõusule.
Kui riik tõesti tahab, et noored pered hakkavad eramuid ehitama, peab valitsuse tegevus olema suunatud rikkuse suurendamisele ehk majanduskasvu kiirendamisele, mitte maksuraha ümberjaotamisele.
Soovitan valitsusel panna projekt «Noorpere kodu» sahtlisse ja lõpetada sellele ressursi kulutamine. Valitsusliikmed võiksid hoopis eesmärgiks seada maksukoormuse alandamise 2001. aastaks 30 protsendile SKTst, meelitada alanud aastal Eestisse kokku 10 miljardi krooni eest välisinvesteeringuid ning töötada välja abinõud, mille rakendamisel alustab Eestis tegevust 10 protsenti rohkem uusi ettevõtteid kui mullu.
Nende kolme eesmärgi täitmine annab võimaluse oma maja ehitamist alustada suuremale arvule noortele peredele, kui seda võimaldab valitsuse projekt «Noorpere kodu».
Seotud lood
Kulla hind tõusis kolmandas kvartalis viimase kaheksa aasta kiireimas tempos, jõudes septembris ka värskete rekorditeni. Kas praeguses tõusutsüklis on kullal veel ruumi kallineda ja mis saab edasi järgnevatel aastatel?
Enimloetud
1
Ka Villig avas oma padeliäri
3
Droonimüüja: Eesti on teistest maha jäänud
5
Investor ootaks madalamat hinda
Viimased uudised
Omanik: “Ega see otsus kergelt ei tulnud.”
Lisatud Põlvamaa ettevõtete TOP
Hetkel kuum
Ka Villig avas oma padeliäri
Investor ootaks madalamat hinda
Tagasi Äripäeva esilehele