Ülo Toomsalu • 13. jaanuar 2000 kell 7:27

Eesti krooni euroga asendamise aja küsimuses puudub üksmeel

Kuigi Eesti Pank on korduvalt rõhutanud euro kiire kasutuselevõtu mõttetust, soovitavad mõned Eesti juhtivpankurid ja poliitikud siiski krooni juba paari aasta pärast ümber vahetada, kirjutab Postimees.

Briti majandusajaleht Financial Times (FT) kirjutas eile, toetudes mõnede pankurite ja analüütikute arvamustele, et Eesti võib krooni euroga asendada juba enne Euroopa Liiduga ühinemist. Samas tsiteerib ajaleht ka Euroopa Komisjoni ülevaadet, mis märgib, et katsed võtta euro kasutusele enne Euroopa Liiduga (EL) liitumist võivad olla väga kahjulikud.

Euroopa Komisjon on seisukohal, et praegu ei saa ELi kandidaatriikide valmidust europiirkonnaga ühinemiseks veel hinnata ning euro kehtestamine neis riikides võib tekitada suuri majanduslikke tagasilööke ja ohte ühisrahale.

Hansapanga juhatuse esimees Indrek Neivelt ütles FT-le, et krooni asendamine euroga on suurepärane idee. 'See viib alla intressimäärad, muudab meie riigi välisinvestorite jaoks läbipaistvamaks ning paneb nii mõnegi meid märkama,' märkis Neivelt.

Ühispanga asepresidendi Janek Mäggi hinnangul ei anna euro kasutuselevõtt siiski kuigi suurt majanduslikku efekti ja ka intresside langust ei põhjusta mitte ainult rahasüsteemi stabiilsus, vaid ka firmade ning nende projektide stabiilsus. 'Suuremad ettevõtted laenavad niigi juba välismaalt odavamalt raha kui Eestist ning mingit keskmise suurusega maapiirkonna ettevõtet ei hakka keegi ka euro kasutuselevõtuga seoses odavamalt krediteerima,' nentis Mäggi Postimehele.

PricewaterhouseCoopersi analüütiku Hardo Pajula hinnangul garanteerib euro kasutuselevõtt Eesti ühinemise ELiga. See on FT hinnangul ka üks peamisi põhjusi, miks Eesti juhtivad poliitikud kas toetavad eurole üleminekut või ei ole vähemalt selle vastu sõna võtnud.

Hetkel kuum