Soome 4,2 miljonist valijast oli kolmandik teinud oma valiku juba eelvalimistel ja 31% valijatest langetas lõpliku otsuse alles valimispäeval. Otse valimiste eel tugevnes kõige rohkem sotsiaaldemokraat Tarja Haloneni positsioon, kelle toetajaskond suurenes 32 protsendilt 38-le. 57aastast Haloneni toetavad ametiühingud, sotsiaaldemokraadid, Vasakliit ja osa rohelisi ning tema suurimad tugipunktid on Lõuna- ja Lääne-Soome linnad. Teises voorus on põhiküsimuseks see, kuidas ta suudab enda poole võita tsentrumi ja paremtiiva valijaid, kes esimeses voorus hääletasid Riitta Uosukaineni ja Elisabeth Rehni poolt.
45aastase Keskerakonna esimehe Esko Aho poolehoidjad on traditsioonilised Keskerakonna valijad maapiirkondades ja tema toetus suurenes valimiste eel vaid protsendi: 37-lt 38-le.
Valimiste teine voor peetakse 6. veebruaril, uus president astub ametisse 1. märtsil ning samal päeval jõustuva uue konstitutsiooni kohaselt on tal piiratumad volitused kui senisel presidendil.
Valimiste eel avaldatud vaadetes majandusele pidas Halonen lähitulevikus üheks majanduse arengut ohustavaks teguriks soome elanikkonna vananemist.
Esko Aho leiab, et järjest rahvusvahelisemaks muutuv Soome majandus on üha tundlikum maailmamajanduse kriiside suhtes. Soome kasvavaks ohuks peab ta toodangu ja ekspordi liigset sõltuvust infotehnoloogiast.
Majandussuhete areng Venemaaga on Haloneni arvates sõltuv Venemaa sisemisest arengust, Aho meelest on Soome huvides Vene reformidele kaasa aidata. Häid koostöövõimalusi on energeetikas, veonduses.
Autor: FT
Seotud lood
Kulla hind tõusis kolmandas kvartalis viimase kaheksa aasta kiireimas tempos, jõudes septembris ka värskete rekorditeni. Kas praeguses tõusutsüklis on kullal veel ruumi kallineda ja mis saab edasi järgnevatel aastatel?
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele