Ülo Toomsalu • 17. jaanuar 2000 kell 6:00

Heiki Kranich müüks ETV maha

Osa Reformierakonnast tahab Eesti Televisiooni (ETV) telejaama ümber käivate segaduste lõpetamiseks kiiresti erastada, kavale on aga kindlalt vastu koalitsioonipartnerid Isamaaliit ja Mõõdukad, kirjutab Eesti Päevaleht.

'Reformierakond arvab, et riik ei peaks ülal pidama televisiooni, mis konkureerib kommertskanalitega,' ütles erakonna aseesimees keskkonnaminister Heiki Kranich.

ETVs ja tema ümber toimuv näitab Kranichi sõnul selgelt vajadust defineerida, mis on avalik-õiguslik teenus, mida kodanikele vahendatakse. 'Erakonna hoiak on, et avalik-õiguslik televisioon peaks tegelema hariduse, kultuuri ja uudistega ning mitte näitama kolmanda järgu seriaale,' tähendas Kranich.

Kui see küsimus on selgeks vaieldud, tuleb Kranichi sõnul edasi mõelda, kuidas ETVd võimalikult tulusalt müüa.

Riigikogu Mõõdukate fraktsiooni esimehe Marju Lauristini sõnul on Mõõdukad ja Isamaaliit selgelt ETV erastamise vastu. 'Selle koalitsiooni ajal midagi taolist ei juhtu. Sellist asja ei otsusta Reformierakond üksi,' sõnas Lauristin.

'Kui räägime rahvusriigist, siis maksumaksja toel tehtav televisioon peaks kestma ka ettenähtavas tulevikus. Eesti kultuuri vahendamist ja sotsiaalsete ülesannete täitmist ei saa jätta vaid erakanalitele, mis sõltuvad liialt turureeglitest ja mis võivad minna pankrotti,' rääkis Lauristin.

Reformierakonna juhatuse liikme Andres Lipstoki sõnul on erastamise kõrval võimalikud ka muud arenguvariandid. 'Näiteks teatud hulga raha eest tellida mingeid kindlaid saateid. Müügi puhul peab täpselt teadma, mida see tähendab,' märkis Lipstok. 'ETV on piisavalt suur asi, seda ei saa müüa nagu kirbutsirkust.'

Eeloleval nädalal kogunevad kolmikliidu poliitikud taas televisiooni üle aru pidama. 'Osapooled on oma positsioonid välja öelnud. Selgitame neid omavahel ja püüame jõuda ühistele seisukohtadele,' rääkis Lauristin. Tema sõnul on hädavajalik ringhäälinguseaduse muutmine.

Hetkel kuum