Ülo Toomsalu • 18. jaanuar 2000 kell 5:33

Riik jahib maksupettureid

Valitsus annab maksuametile suuremad õigused maksupetturite jahtimiseks, et kindlustada pingeliseks planeeritud riigikassa täitmist, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ühe peamise abinõuna maksupetturite paremaks paljastamiseks saab maksuamet iseseisva uurimisasutuse õigused.

Rahandusminister Siim Kallase sõnul avastab maksuamet aastas ligi 600 maksupetturluse juhtumit. Paraku takerduvad maksuameti poolt ettevalmistatud materjalid politseis või kohtus, märkis Kallas.

'Kohtusse jõuab neist vaid paarkümmend, millest riigile positiivse lahendini jõuab vaid mõni,' ütles Kallas. 'Politseis napib inimesi, kes suudaksid süveneda keerulistesse juhtumitesse.'

Seetõttu oleks Kallase sõnul mõistlikum, kui maksuamet ise avastatud pettusejuhtumid kohtusse viiks.

Maksuameti peadirektori Aivar Sõerdi kinnitusel on maksuamet valmis kohe pärast riigikogult loa saamist alustama uurimistoimingutega. 'Alternatiivi ma siin ei näe,' ütles Sõerd. 'Oleme seda projekti pikalt ette valmistanud, meil on selleks ka struktuur olemas.'

Sõerd märkis, et lisaks maksupetturite paljastamisele keskendub maksuamet tänavu maksude tasumisest kõrvalehoidjate avastamisele. Oluliseks abiks kujuneb ameti uus teabesüsteem, kuhu on elektrooniliselt koondatud kõik andmed maksude ja nende maksjate kohta.

Üheks maksuameti esmatähtsaks ülesandeks jääb ka võitlus ümbrikupalkadega, mille avastamiseks teevad maksurevidendid ja tööinspektsiooni ametnikud ettevõtetesse ühisreide.

Salakaubanduse vastu võitlemiseks tahab valitsus kevadel üle minna alkoholi maksuladude süsteemile. 'Nii läheb Eestis töödeldud alkohol reaalse järelevalve alla, mis kärbib oluliselt salaviinaga kauplejate võimalusi,' märkis Kallas.

Hetkel kuum