Eestis müüdi eelmisel aastal 89 498 uut mobiiltelefoni, millest 58 468 oli tootnud Nokia. Ericssoni mobiile müüdi ligi viis korda vähem.
Nokia edumaa oma põhikonkurendi Ericssoni ees suurenes kuust kuusse. Kui I kvartalis oli nende kahe müügitulemuste suhe 3:1, siis teises kvartalis 4:1, kolmandas juba 5:1, aasta viimase kolme kuuga müüdi Nokia telefone üle viie korra enam kui Ericssoni toodangut. Aasta kokkuvõttes jäi Nokia-Ericssoni suhe 4,7:1.
Nokia on vähemalt selleks korraks püüdmatult eest ära läinud, kuid järgmiste kohtade pärast tõotab tulla tugev võitlus. Ericssoni ametlike importijate müüdud 12 374 telefoni vastu on Alcatelil panna 7990 müüdud mobiiltelefoni, Siemensil 5480 ja Motorolal 5185.
Nokiat selliste numbritega ei püüa, kuid omavahel konkureerivad need tootjad Eestis küll. Q GSMi poolt soodushinnaga ja aastase liitumisega müüdud Alcatel One Touch View suutis aasta lõikes isegi Ericssoni parimale mudelile ära teha.
Nokia aastat iseloomustavad tugevad tulemused iga kvartali lõikes. Esimesed üheksa kuud juhtis tabelit Nokia 5110, mis aasta lõpus pidi koha loovutama Nokia 3210-le, jäädes siiski neljandas kvartalis teisele positsioonile. Nokia 5110 mullune edu on seda hinnatavam, et see mudel tuli Eestis müüki juba üle-eelmise aasta suve hakul, jäädes tippu enam kui aastaks. Nokia 5110 vahetas aasta teisel poolel välja järgmine Nokia menumudel 3210.
Hind ei ole ostjale põhikriteerium, olulisem on hinna ja kvaliteedi suhe, kinnitab Hallo! turundusjuht Kaido Pähn. Nokia 5110 ja 3210 ei ole odavaimad telefonid, kuid nende müük ületas kordades odavate mobiilide müüki.
Eelmist aastat iseloomustavad Pähni sõnul paljuski tarneprobleemid. Kõigil tootjatel oli tarneraskusi, kuid eriti Ericssonil, lisab ta. Samas oli Ericssoni mudelit T28 pidevalt saada ja see mobiil osutus tippklassi telefonidest edukamaks kui Nokia uudistooted 7110 ja 8210.
Suurimad üllatajad on Alcatel ja Siemens. Kumbki pole varem Eestis oma müügiga hiilanud, kuid vallutasid eelmisel aastal olulise osa turust. Alcateli edu taga on suuresti ka Q GSMi pakutud soodushind aastase liitumislepingu sõlmijatele. Mõlemalt on sel aastal praegustele mudelitele järge oodata, mis võib nende seisu isegi parandada. Samas on Esmofon võtnud Motorola teatepulga Q GSMilt üle ja üritab neid tooteid siinsel turul suuremamahuliselt müüma hakata. Olulise osa annab Motorola tulemusele ka Tietopuhelin.
Praegu küll tundub üsna selgelt, et Nokia vastu ei saa keegi, kuid järgmiste kohtade osas kindlust pole. Turu teine positsioon on suhteliselt lahtine ja võitlus selle pärast veel käib.
Seotud lood
Et riigiametid või elutähtsate teenuste osutajad pakuvad küberkurjategijatele huvi ei üllata kedagi. Tõsiasi, et igapäevaselt rünnatakse ka väikeettevõtteid tuleb ilmselt paljudele uudisena – sageli ka neile endile.
Enimloetud
5
Investor ootaks madalamat hinda
6
Ka Villig avas oma padeliäri
Hetkel kuum
Investor ootaks madalamat hinda
Lisatud Põlvamaa ettevõtete TOP
Tagasi Äripäeva esilehele