Möödunud aastal võitis Äripäeva ehitusmaterjalide tootjate TOPi AS E-Betoonelement, kelle müügigraafik on küll hambuline nagu saag, aga rühib tõusvas joones ülespoole.
Ettevõtte tegevdirektor Jaan Valbet hindab ehitusmaterjalide tootjate hulgas tipus olemisest väärtuslikumaks möödunudaastast kuuendat kohta kõikide Eesti ettevõtete TOPis. Edu saavutati tänu 1998. aastal valminud kahele suurobjektile -- Kristiine kaubanduskeskus ja Eesti Posti peakontor. «Meie edu trump on selles, et alates asutamisest 1992. aastal pole AS E-Betoonelement kordagi tööta seisnud,» ütleb tegevdirektor Jaan Valbet. Rasketel aegadel on ta ikka suutnud ettevõttele leida mõne pikaajalisema tööotsa: algusaegadel sõdurikülad Venemaale, nüüd liiprid Leetu.
Projektbüroo Talone juhatuse esimees Endel Teedla mäletab Jaan Valbetit noore tudengina, kes tuli EKE Projekti tööle osakonnajuhatajaks. Lühikese ajaga tõusis Valbet seal ehitusgrupi juhiks. «Kui riigipööre toimus, tulid Soome mehed siia ja noppisid ta ruttu ära,» meenutab Teedla. Ka E-Betoonelemendis tõusis Valbet kiiresti juhi platsi. Teedla arvates on Valbeti edu taganud tahtmine ennast arendada ja kui ehituses tekkisid uued tuuled, siis oskas ta nende järgi ümber orienteeruda.
Kaheksa aasta eest, kui Jaan Valbet E-Betoonelementi projekteerijana tööle tuli, tähendas müügitöö oma toodete tutvustamist. Nüüdseks on äriidee muutunud: hoone ehitatakse võimalikult kliendi soovide järgi alates projekteerimisest elementide monteerimise ja maja püstipanekuni välja. «See annab tellijale kindluse, et asjatundjad teavad, mida teevad,» ütleb Valbet. «Ja kui ütleme tellijale alguses ehituse hinna, siis suudame selle piires ka püsida.»
Jutt, et ehitaja ei saa teha, mida tellija tahab, peaks muutuma üha harvemaks. Tellija saab, mida tahab, aga tihtipeale muutub tootmine sel juhul kallimaks.
Et hindu ohjes hoida, püüab AS E-Betoonelement ühesuguseid detaile kasutades pakkuda välja võimalikult erinevaid lahendusi. See nn Lego-süsteem on Jaan Valbeti sõnul suur eelis konkurentide ees.
E-Betoonelemendi suuremaid konkurente on AS Tartu Maja Betoontooted, keda eelmisel aastal suudeti Äripäeva Ehitusmaterjalide tootjate TOPis ühe kohaga edestada. Tartu Maja Betoontoodete juhataja Vallot Mangus hindab Valbetis oskust ära kasutada oma suhtlemisoskust, firma omanikeringi ja asukohta Tallinnas, et koguda ja analüüsida informatsiooni ärikeskkonna kohta, näha ette muutusi ja koostada sobivaid tulevikuplaane.
«Sealjuures peaks ta aga arvestama, et ebastabiilses majanduskeskkonnas võivad ka head otsused mõnikord halbu tagajärgi anda,» hoiatab Mangus.
Aeg-ajalt on üritanud E-Betoonelement konkureerida ka ehitusfirmadega, mida Merko Ehituse nõukogu esimees Toomas Annus peab veaks. «Nemad on ehitusmaterjalide tootjad, meie oleme ehitajad -- seega neile pigem klient kui konkurent,» lausub Annus. Ta möönab, et viimasel ajal ei ole ta enam kuulnud, et E-Betoonelement midagi ehitaks. «Ja ma ei usu, et nad sellega kuhugi jõuaksid,» lisab ta.
Kui varem tegi iga töömees E-Betoonelemendis päeva jooksul ühe paneeli valmis ja läks muretuna koju, siis nüüd tuleb tal iga päev isesugune paneel valmistada. Seega ei saa õhtul roboti kombel tööpäeva unustada, vaid tuleb mõelda, mismoodi järgmisel päeval uus vorm kokku panna. See tähendab, et õppimist jätkub kõigi 330 E-Betoonelemendi töötaja jaoks.
Just töötajate õpetamine on suund, millega Valbet tegeleb -- mitte koondamine. «Oleme võtnud seisukoha, et ei hakka oma kaadrit loksutama,» ütleb Valbet. «Aasta tulemustele oleks see parem olnud, aga me ei tohi ainult aasta peale ette mõelda. Kui järgmisel aastal peaksime uued inimesed tööle võtma, siis kaoks efektiivsus, nad peaksid kolm-neli kuud ametit õppima. Siis ehk saaksid jälle umbes sama kaua tööd teha, kuni tuleb uus majanduslik langus.»
Oma töötajaid, kes praegu pisut jõude on, peab Valbet veel üheks oma trumbiks ehitusturul, sest tulgu kuitahes suur objekt, on AS E-Betoonelement valmis seda kohe vastu võtma.
Vaatamata väga edukale 1998. aastale pole loorberitel puhkamist ette näha, sest juba 1999. aasta tulemus on taas pisut allapoole kukkunud. Ehitusturul pole kõik aastad kaugeltki vennad ja mullune 30protsendiline turulangus viis mitmed ehitusfirmad pankrotti.
«Piisab, kui meie Harku tehas jääb pooleks aastaks tööta, et kõik teenitud raha oleks ära söödud,» ütleb Valbet murelikult.
Kaks korda nädalas teeb Jaan Valbet trenni. Neljapäeviti mängib ta sulgpalli, esmaspäeviti on koos tennisemäng ja lobitöö.
Tennisemäng annab lobitöö tegemiseks hea võimaluse. «Kui muidu ehitusala inimeste ja vanast ajast tuttavate projekteerijatega ei kohtu, siis tenniseväljakul läheb ikka jutt selle peale, kuidas kellelgi läheb ja mida huvitavat on juhtunud,» ütleb Jaan Valbet. «Hea lobiüritus on igakevadine Kaubandus-Tööstuskoja tenniseturniir. Seal kohtub ka teiste erialade inimestega, kellest võivad hiljem saada kliendid.»
Sulgpalli hakkas Valbet mängima 15 aasta eest. Praeguseks on ta juba mitmekordne veteranide Eesti meister. Valbet on käinud veteranide meistrivõistlustel ja turniiridel ka Soomes ja Lätis.
Valbet leiab, et hea mäng on siis, kui vastasmängija on tugevam või on partnerid vähemalt võrdsed. Võitnud ja kaotanud on ta umbkaudu pooleks. Parteritena eelistab ta endast tugevamaid mängijaid, sest ainult nii on edasiminek võimalik.
Kolmas Valbeti hobi on kalapüük. Seda harrastab ta suviti Hiiumaal, kus on küll kala väheks jäänud, aga lõunasöögi tarvis haugi, ahvenat või siiga ikka veel leidub. Suurim kalapüügialane saavutus on kolmekilone havipurakas.
Autor: Eha Laanepere
Seotud lood
Et riigiametid või elutähtsate teenuste osutajad pakuvad küberkurjategijatele huvi ei üllata kedagi. Tõsiasi, et igapäevaselt rünnatakse ka väikeettevõtteid tuleb ilmselt paljudele uudisena – sageli ka neile endile.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele