Euroopa Keskpanga kehtestatud euro keskmine kurss dollari suhtes langes eelmisest teisipäevast peale korduvalt alla psühholoogilist 1:1 taset, sealhulgas neljapäeval esimest korda alla 0,99 dollarit ja reedel käis ära dollari suhtes kõigi aegade madalaimal tasemel -- 0,9829. Analüütikute sõnul nõrgestasid eurot ootused, et sel nädalal kokku tulev USA Keskpanga (Fed) rahapoliitikakomitee tõstab inflatsiooni ohjeldamiseks intresse. Teiseks eelistavad investeerijad dollarit eurole põhjusel, et USA majanduskasv jätkuvalt edestab Euroopa oma. Neljapäeval avaldatud statistikaandmed USA püsikaupade tellimise neljaprotsendilise kasvu kohta detsembris tõendavad tugeva majanduskasvu jätkumist ning avaldasid otsest mõju euro nõrgenemisele. Reedel esitatud USA neljanda kvartali esialgsed majandusnäitajad kinnitasid samuti kiire majanduskasvu jätkumist. Euro nõrgenes ka Jaapani jeeni suhtes, mille atraktiivsust on suurendanud prognoositavad investeerimistulud.
Teatud määral mõjutasid euro nõrgenemist ka neljapäeval avaldatud andmed, et eurotsooni firmad on novembris teinud otseinvesteeringuid tsoonist välja 17,5 miljardit eurot. «See näitab, et eurotsoonis toimuva majanduse restruktureerimise tempot peetakse liiga aeglaseks, mistõttu sinna ei taheta investeerida,» ütles panga ABN Amro analüütik Tony Norfield.
Euro nõrgenemine sai hoogu pärast eelmisel nädalavahetusel peetud G7 riikide rahandusministrite ja keskpangajuhtide kohtumist, kus euro nõrkust ei puudutatud. Kolmapäeval teatas Euroopa Keskpanga peaökonomist Otmar Issing, et keskpank ei kavatse euro toetuseks sekkuda seni, kuni see on muutunud nii nõrgaks, et hakkab kiirendama inflatsiooni. Saksamaa rahandusminister Hans Eichel lisas omalt poolt, et euro nõrgenemine ei kujuta endast erilist probleemi, vaatamata asjaolule, et Saksa mark ei ole 10 aastat olnud dollari suhtes nii nõrk kui praegu.
Samal ajal toonitavad diilerid, et kui Euroopa Keskpank ja eurotsooni valitsused ei võta euro toetuseks midagi ette, siis ühisraha nõrgenemine jätkub. «Kui keskpank ei toeta eurot ametlikult või suulise avaldusega, siis kukub euro dollari suhtes tasemele 0,95,» ennustab Barclays Capitali analüütik Cris Iggo.
Kui euro 1. jaanuaril 1999 käibele tuli, maksis üks euro 1,16675 dollarit. Pärast seda on Euroopa ühisraha nõrgenenud dollari suhtes umbes 15%, jeeni suhtes 20% ja Inglise naela suhtes 14%. Detsembris langes see esimest korda alla 1:1 taset ja eelmisel nädalal käis uuel madalaimal tasemel. Selle peale ütlevad analüütikud, et euro eelkäija ECU langes kunagi dollari suhtes isegi 0,85 peale ja ka siis ei varisenud maailm kokku.
Paljud majandusanalüütikud on visalt ennustanud euro tugevnemist, aga nende ootused pole seni täitunud. Nüüd on üha enam asjatundjaid kaldunud arvama, et euro jääb dollariga võrdsele tasemele vähemalt mõneks ajaks. Seejuures lähtuvad nad oletusest, et USA keskpank tõstab intresse, Euroopa Keskpank seda aga lähema ühe-kahe kuu jooksul ei tee, ehkki eurotsooni inflatsioon on tõusnud keskpanga seatud kaheprotsendilisele laele väga lähedale, olles 1,9%.
«Veebruaris ja märtsis langeb euro kurss tõenäoliselt veel veidi,» ennustab Merita Nordbankeni nõunik Nils Lundgren. «Aga poole aasta pärast on euro dollari suhtes tugevam. Euro tugevus dollari suhtes sõltub USA börsidel toimuvast. Kui aga USA-l läheb jätkuvalt hästi, jääb euro ja dollari senine kurss püsima.»
Autor: ÄP
Seotud lood
Kulla hind tõusis kolmandas kvartalis viimase kaheksa aasta kiireimas tempos, jõudes septembris ka värskete rekorditeni. Kas praeguses tõusutsüklis on kullal veel ruumi kallineda ja mis saab edasi järgnevatel aastatel?
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele