2. veebruar 2000 kell 22:00

Kas on oodata piimatööstuste pankrotte?

See peab varem või hiljem juhtuma, sest tööstuste võimsus on mõeldud Venemaa turule tootmiseks, aga see on ju kadunud. Kõik praegu tegutsevad tööstused ei mahu Eesti turule. Paistab, et lähiajal ei taastu ka Vene turg. Kui ükskord peaks tekkima võimalus hakata sinna eksportima, siis on selge, et praeguste hindade juures ei suuda seda aega mitmed piimatööstused ära oodata. Nõudlus on Venemaal olemas, kuid ostujõud on madal.

Euroopa Liidu kvootide suurendamine võimaldab ekspordimahte suurendada, aga sealt ei ole võimalik saada piima eest sellist hinda, mida meie põllumees nõuab. Ekspordikvootide suurendamine võimaldab vähendada pinget siseturul, kuid päästerõngaks see piimatööstustele ei saa.

Raskem on suurematel tööstustel, kes olid rohkem seotud välisturgudega ja kellel on suur laenukoormus. Tallinna piimatööstus lootis turuosa hinnalangetamisega suurendada, kuid kõik teised tööstused ei soovinud kättevõidetud turuosast liitritki loovutada ja olid sunnitud hinda alandama.

Arvan, et piimatööstuste arv väheneb pankrottide tõttu. Ühinemiseks ei ole võimalik saavutada kokkuleppeid ja samas ei anna ühinemine midagi. Probleem ei ole selles, et võimsusi vähe oleks, vaid selles, et piima toodetakse liiga palju.

Raske see aasta kindlasti tuleb, sest ka sellel aastal toodavad Eesti piimatööstused piima rohkem, kui on siseturu vajadus. Euroopa Liidu kvoot esimesel poolaastal ei suurene. Teise poolaasta kohta veel otsust ei ole.

Eesti piimasektori põhiline probleem on see, kuidas eksportida koduturust üle jääv piim. Praeguste kokkuostuhindade juures ei tule kasulik ka eksport Euroopa Liitu kvoodi alusel. Samuti ei ole kolme krooni suuruse kokkuostuhinnaga võimalik piima eksportida Venemaale.

Piimatööstuste ühinemisi minu teada praegu ette näha ei ole. Olgugi et enamik tööstusi toodavad esimeses kvartalis kahjumiga, siis vaevalt, et see olukord nii hulluks läheb, et keegi pankrotiga lõpetab. Eestis on piimatööstusi umbes paarkümmend. Eks need, kes praegu hinnasõda peavad, on raha ja ressursse korralikult lugenud ning ma loodan, et nad teavad seda, kui kaua nad saavad hinda all hoida.

Hetkel kuum