56aastane sotsiaaldemokraat välisminister Tarja Halonen oleks esimene Soome naispresident ja üldjärjestuses 11. president.
Eelhääletusel on oma otsuse juba teinud 1,5 miljonit inimest ehk 37,5% hääleõiguslikest kodanikest, kusjuures naised olid palju aktiivsemad: suhe oli nende kasuks 41:33. Viimaste eelküsitluste põhjal oli Haloneni poolt sajast vastajast 55 ja Aho poolt 45, ja ehkki viimased päevad enne valimisi võivad seda vahekorda veel mõnevõrra muuta, otsustavat murrangut need ilmselt ei too. Nagu ütles politoloogiaprofessor Göran Djupsund, otsustavad valimistulemuse Lõuna-Soome naised. «Ja need naised hääletavad Tarja Haloneni poolt. Kuigi Esko Aho jäi mitmes valimisdebatis peale, eelistavad naised professori sõnul ikkagi Haloneni. Professor tõmbab sel puhul paralleeli Rootsi poliitiku Carl Bildtiga, kes väga kiire ja taibuka reageeringuga võitis vaidlused, aga kaotas valimised.
Kui esimeses voorus kodanlike kandidaatide Riitta Uosukaineni ja Elisabeth Rehni poolt antud 635 000 häält oleks läinud kodanlikule kandidaadile Esko Ahole, oleks sellest võiduks piisanud, kuid paraku ka sellest leerist eelistavad naised näha presidendina oma sookaaslast.
Kui vaadata toetust presidendikandidaatidele, siis majandusringkonnad on selgelt toetanud rohkem keskerakondlast Ahot. Aho valimiskampaania juhi Tapani Yli-Saunamäki teatel on toetust saadud 269 firmalt ja seltsilt kokku üle kahe miljoni marga. Kokku küünib tema valimiseelarve nelja miljonini. Haloneni kampaania rahaasjade eest vastutav Maunu Ihalainen tunnistas, et firmade toetus pole olnud eriti suur, kuid sellele vaatamata ulatub kogueelarve kolme miljonini.
Vaadates kahe presidendikandidaadi majandusseisukohti, siis arvab Turu ülikooli professor Veikko Reinikainen ajalehes Kauppalehti, et Esko Aho arusaamadest annab selgema ülevaate tema tegevus peaministrina. Selle alusel järeldab professor, et Aho on oma vaadetelt lähemal üldeuroopa sotsiaalse turumajanduse ideoloogiale kui Rootsi sotsiaaldemokraatide rakendatud Põhjala heaoluriigi programmile, mille pooldaja on omakorda Halonen, kes pidevalt rõhutab heaoluriigi tagamise soovi.
Värskeimas konjunktuuriuuringus pakub MeritaNordbanken (MNB) Soomele selle aasta sisemajanduse kogutoodangu kasvuks väga tugevat 5,1 protsenti. Majanduse vedajaks on endiselt eksporditööstus, millele tuleb kasuks olukorra paranemine peamistel eksporditurgudel. Arvatakse, et masinate ja seadmete väljavedu kasvab sel aastal üle kümne protsendi. Ka ehitusinvesteeringud jätkavad suurenemist.
Merita ülioptimistlikus prognoosis peetakse suurimaks ohuks inflatsiooni kiirenemist, mille taga on kõrge naftahind.
Euroopa Liit on hoiatanud Soomet ka majanduse ülekuumenemise ohu eest, eriti kui palgatõusu ei suudeta ohjeldada. Soome ökonomistide sõnul on esialgu ülekuumenenud üksnes korteriturg ning nende arvates tuleks Soome majandusele kasuks Euroopa Keskpanga intressitõstmine.
Autor: ÄP
Seotud lood
Ajalugu kordub: möödunud aasta 26. septembril esitleti Berliinis intrigeerivaid telefone Xiaomi 13T ja Xiaomi 13T Pro, tänavu, samuti 26. septembril ja samuti Berliinis esitles Xiaomi oma uusimaid telefone
Xiaomi 14T ja
Xiaomi 14T Pro. Hetkel kuum
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Tagasi Äripäeva esilehele