Ülo Toomsalu • 4. veebruar 2000 kell 5:55

EVPd võivad kesta arvatust kauem

Lõpetamata omandireform sunnib valitsust tõenäoliselt võtma suuna erastamisväärtpaberite kehtivusaja pikendamisele, mille kell kukub erastamisseaduse järgi 1. jaanuaril 2001, kirjutab Postimees.

Rahandusministeeriumi omandireformiosakonna asejuhataja Lelo Liive hinnangul on tähtaja pikendamisele vähe alternatiive. 'See on kindlasti poliitiline otsus ning jääb riigikogu teha,' ütles Liive.

Liive sõnul on märkimisväärne osa EVPsid kasutamata, samuti on raske uskuda, et sel aastal suudetakse lõpetada kompensatsioonide väljamaksmine ning maa erastamine.

'Samas ei saa praegu anda ka kindlat garantiid, et tähtaeg pikeneb,' rääkis ta. Vastavat eelnõu pole rahandusministeerium seni valitsusele ja edasi parlamendile esitamiseks välja töötanud. Teoorias oleks riigil võimalik tähtaeg samaks jätta, allesjäävad EVPd kokku osta ning vajalikud kompensatsioonid maksta rahas.

Tallinna omandireformiameti juhataja Vladimir Viiese sõnul puudutab EVP-tähtaja kukkumine aasta lõpus kõige otsesemalt pealinnas maad erastada soovivaid ettevõtteid ning kuni 24 korteriga elumaju, mille elanikud peavad maksma erastatava maa selle osa eest, mis ületab kahekordset majaalust pinda.

'Selliseid elumaju on Tallinnas suhteliselt vähe, ent igal konkreetsel juhtumil puudutaks erastamisväärtpaberite kasutamise võimaluse kadumine maa erastajaid valusalt,' rääkis Viies. 'Ka ettemaksuvõimalust pole neile ette nähtud.'

Tallinna paljukorteriliste suurelamute asukad saavad oma majaaluse maa küll tasuta, ent küllaltki keerukas protseduur ning hiline alustamine on korteriomandi seadmise viinud praeguseks üksnes seitsme protsendi juurde prognoositud koguarvust.

Korteriomandite seadmine algas Tallinnas möödunud aasta algul, ent linnavalitsus pole veel tänaseks otsustanud selgelt põhimõttelist küsimust, kas kinnistada maja juurde üksnes vundamendi alla jääv maatükk või anda juurde ka paar-kolm meetrit ümberkaudset maad.

Hetkel kuum