Täna kogunev Eesti Viina Liit teeb valitsusele ettepaneku alkoholiaktsiisi alandamiseks 1998. aasta tasemele, põhjendades seda eelmise aasta kehvade tulemustega Eesti alkoholitööstuses.
Liviko juhatuse esimehe Udo Themase sõnul soovis rahandusminister Siim Kallas enne edasise aktsiisipoliitika suhtes otsuse langetamist tutvuda eelmise aasta majandustulemustega selles majandusharus. Nüüd on need käes ja näitavad, et piiritusejookide tootmine kahanes Eestis tervikuna 37 protsenti, Livikos aga 35 protsenti.
Riik sai 1998. aasta lõpul toimunud 26 protsendi suurusest aktsiisitõusust kasu asemel kahju, ainuüksi piirituse pealt jäi mullu riigieelarvesse võrreldes planeerituga laekumata 215 miljonit krooni, selgitas Themas.
Liviko finantsdirektor Tiit Õim juhtis tähelepanu asjaolule, et piirituse aktsiisimäär 145 krooni liitrilt on meil praegu 1,7 korda kõrgem kui Eestile soovitatud euronorm, mis on 86 krooni liitrilt.
«Ega inimesed pole vähem jooma hakanud, aga kuna raha on vähe, ostavad nad odavat salaviina,» märkis Õim. Illegaalse alkoholi turuosa on tema hinnangul sama suur kui Liviko turuosa -- ligikaudu 30 protsenti. Leedus alandati samal põhjusel eelmise aasta lõpul piirituse aktsiisi ja see aitas oluliselt korrastada sealset viinaturgu, tõi ta näite.
Lisaks koduturu piirangutele mõjutasid eelmise aasta tulemusi endiselt Venemaa topelttollid ja väga madalad müügikvoodid Euroopa Liitu, mis ei võimaldanud oluliselt ka toodangu eksporti suurendada.
Riigi kaotuste hulka tuleb aktsiisi alalaekumise kõrval lugeda veel saamata käibemaks ja likvideeritud töökohad nii tootmises kui ka müügifirmades. Piirituse aktsiisimäära tõusu tõttu lõpetas tootmise Moe Piiritustehas ja efektselt Vodka Veraga turule tulnud Winum-E. Suurematest hulgifirmadest lõpetasid tegevuse põhiliselt alkoholiga kaubelnud Ovekor ja Maiver.
Remedia juhatuse esimees Indrek Kirss oli piirituseaktsiisi langetamise suhtes pessimistlikult meelestatud. «Ma ei usu, et see võimalik on, sest eelarve on ju kinnitatud, aga tore oleks, kui riik peaks kinni väljakäidud lubadusest ja lähiajal enam aktsiisi ei tõstaks,» selgitas ta. Kirsi hinnangul pole praegu õlle ja kange alkoholi aktsiisimäärad õiges vahekorras. «Õlletehastel väliskapital sees ja kergem lobi teha,» leidis ta.
Seotud lood
Kuld on eraisiku jaoks üks lihtsamaid ja kergemini arusaadavamaid viise investeerimiseks. Füüsilise kulla ostmine ja müümine ei nõua erilisi eelteadmisi ning investeerimisalast kogemust. Piisab teatud põhitõdede mõistmisest ning nende järgimisest.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele