Ülo Toomsalu • 8. veebruar 2000 kell 6:02

Maakleri tänamatu töö nõuab häid närve

Uus Maa Kinnisvarahalduse tegevdirektori Elari Udami sõnul maksab kinnisvarahalduse teenusest kuni kolmandiku korterielanike sõimu ärakuulamine, kirjutab Postimees.

Udami hinnangul elavad suures majas koos rikkad ja vaesed ning tegemist on kahtlemata üsna tänamatu tööga. 'Elamute omanikud loobuvad haldamisest tihtipeale just sellepärast, et nad ei suuda enam inimeste kaebamist kuulata,' lausus Udam, kelle sõnul ei ole võimalik töötada kinnisvarahaldurina vastavate psühholoogiliste võimeteta. 'Ühel majavalitsuselt üle võetud pööningul oli käiguradadega prügimägi, mille lõpus elas ukraina illegaal, kes küpsetas endale lahtise tulega priimusel lõunat,' tõi Udam näite oma tööst.

Tänamatusse kinnisvarahaldusärisse trügijaid on aga hoolimata ebameeldivatest momentidest küllaga, põhjuseks tulevikus terendavad miljonid. Ainuüksi Tallinna 14 endise majavalitsuse aastakäive on miljard krooni aastas.

Kui kinnisvarahooldusfirma palkab kõikvõimalikke mutrivillusid ja torujürisid, kes tegelevad mingi konkreetse tööga, siis haldusfirma haldab Udami kinnitusel hoonet kui tervikut.

Mõnikord on haldusfirmade omanikeringis hooldusfirmad, mis siis haldamise sildi all majaelanikele kalli hinna eest oma torujürisid sokutavad.

Eestis on kinnisvarahaldustegevus Udami hinnangul reguleerimata. 'Turul on anarhia. Pakutakse küll odavat haldusteenust, aga tegelikult petetakse raha välja hooldusteenuse kaudu,' ütles Udam. Ehkki korteriühistud peaksid olema ka ise kinnisvarahaldusasutused, tellivad need Udami kinnitusel ometi sageli teenust kinnisvarahaldusettevõtetelt.

Udami hinnangul maksab elamu kinnisvarahaldusteenus Eestis tavaliselt kaks-kolm krooni ruutmeetri eest kuus, endiste majavalitsuste haldusteenus maksab aga praegu 0,8-1,5 krooni.

Eesti ühe suurema klientide hulgaga, endisest majavalitsusest välja kasvanud Mustamäe Kinnisvarahalduse juhatuse esimees Rein Elevant ei tee saladust, et erakapitalile kuuluvad haldusfirmad üritavad tema juhitud firmalt kliente üle lüüa. Elevandi sõnul osutab Mustamäe Kinnisvarahaldus praegu veel ise avariiteenust, ülejäänud hooldusteenused ostab aga konkursiga sisse.

Hetkel kuum