Olukord ehituse riigihanke menetluses on minetanud riigihangete seadusega sätestatud põhieesmärgi -- kindlustada rahaliste vahendite kõige ratsionaalsem kasutamine.
Rahaliste vahendite säästlikumaks kasutamiseks on vaja hästikoostatud projekte, pakkumiste jaoks professionaalselt arvutatud ehitustööde koguseid ja üheselt mõistetavaid töökirjeldusi -- töömahtude loetelusid.
Sobivaima pakkumise väljaselgitamiseks peab omanikul/tellijal olema alternatiivmeetodil, nt võrdlusobjektide andmebaasi kasutades, koostatud ehituskulude hinnang.
Valitsevat tegelikkust uurides tuleb tõdeda, et ainult väike osa töövõtjaist kinnitab korralike projektide olemasolu. Ülejäänute kogemuseks on eskiisid, puudulikud ja halvakvaliteedilised projektid. Küllaltki tihti tuleb nt uuendamistööde korral töövõtjal-pakkujal alustada objekti ülemõõtmisest, teha joonised, arvutada tööde kogused, et alles siis teha oma pakkumine.
Riigihangetel nõutavaid töömahtude loetelusid reeglina ei esitata, nende olemasolu korral ei peeta neid usaldusväärseiks, nad on juhusliku päritoluga ja suuresti erineva kvaliteediga.
Tulemuseks on selgusetus, kontrollivõimaluste puudumine ja rahaliste vahendite märgatav raiskamine. See aga ei võimalda eelarveliste kulude läbipaistvat avalikustamist.
Nii meil kui arenenud riikides omab ehitustöövõtu korralduses olulist kohta projektijärgsete töömahtude loetelu, mis kuuludes kohustusliku dokumendina riigihanke pakkumisdokumentide koosseisu on üheks eeltingimuseks pakkumise väljakuulutamisel
Nõuetekohaselt koostatud töökirjelduste ja töömahtude loetelu võimaldab võrreldavate pakkumiste tegemist ja loob selguse tellija ja ettevõtja edasises tegevuses. Loetelu kindlustab kontrolli tööde käigu üle ja hoides ära arusaamatusi säästab osapoolte aega. Eelkõige kindlustab töömahtude loetelu säästu tellija rahaliste vahendite kasutamisel. Loetelude koostamiseks tehtud kulud tasuvad end ehitamisel mitmekümnekordselt.
Puudulik projektdokumentatsioon tähendab tellijale planeerimata kulusid ja möödarääkimisi suhetes töövõtjaga.
Et vältida ehituskulusid suurendavaid muutusi projekteerimise käigus piisab tellijale nendel tasanditel tehtud eeldatavate ehituskulude hinnangute võrdlemisest -- tulemused peegeldavad võimalikke muutusi objekti mahus ja kvaliteedis. Täpseiks võib täna selles valdkonnas lugeda meie oludele kohandatud võrdlusandmetele tuginevaid TAKU ja BKB/BKI andmebaase.
TAKU-hinnanguis vaadeldakse hoonet selle üksikute, erineva otstarbega ruumide kaudu. Ruumide andmebaasi kasutamine eeldab ruumiprogrammi olemasolu.
BKB/BKI-hinnanguis vaadeldakse hoonet tervikuna ehituskulude liigitust järgivate kulurühmade lõikes. Ruumiprogrammi järele puudub otsene vajadus. Võrdlusobjektide andmebaas sisaldab süvainfot ca 800 erineva hoone kohta luksuseramuist hooldekodudeni ja veekeskustest tootmishooneteni.
Projekteerijate ja teiste ehituses osalevate ettevõtete poolt arvutatud töömahtude järgi tehtud hinnangud võivad anda tellijat eksitavaid tulemusi. Peamiselt ülehinnatud, kuid ka allahinnatud tulemused võivad suuresti lahkneda isegi äärmuslikest pakkumistest ja pole kontrollhinnangutena arvestatavad.
Korrektse töömahtude loetelu koostamiseks piisab kaasaegsest töö- ja kulukirjete andmebaasist tööjõu-, materjali- ja masinatevajaduse selgita-miseks. Hinnaandmed jäägu töövõtjate haldusse töömahtude loetelude paindlikuks hindamiseks. Pakkumistes kajastuvad igale pakkujale omased, nende momendivõimalusi kajastavad arvestushinnad.
Esitatud tegevusskeem vastab ehitusprojekteerimise ja ehituse riigihanke eeskirjale, võimaldab ajakohase objektide andmebaasi loomist ja tagab riiklike vahendite säästliku kasutamise.
Töömahtude loetelude täpsuse tagab mahuarvutajate professionaalsus, arvutamisaja nelja-viiekordne kokkuhoid tuleneb eriotstarbelise digitaaltehnika kasutamisest.
Töömahtude loetelude koostamine koos töökoguste arvutamisega moodustab 0,05 kuni 0,08% ehituskuludest. Ehituskulude eelhinnangud ja hinnangud alternatiivmeetodil jäävad ehituskavandi, eelprojekti ja tehnilise projekti tasandeil kokku vähem kui 0.02% piiresse ehituskuludest.
Autor: Arvo Jaama
Seotud lood
Sügistalvine hooaeg on käes ja sellega seoses kuulutame taas välja valdkondade ja maakondade TOP-id, kus tunnustatakse Eesti ettevõtluse tublimaid tegijaid. TOPides osalemine annab ettevõttele võimaluse näidata oma majandustulemuste tugevust ja olla nähtav laiemale publikule.
Enimloetud
4
“Nendel vendadel, kes rohkem panustavad, on ka suurem sõnaõigus”
Hetkel kuum
“Nendel vendadel, kes rohkem panustavad, on ka suurem sõnaõigus”
Tagasi Äripäeva esilehele