Silva Männik • 15. veebruar 2000 kell 15:46

Suncor ootab valitsuselt kutset läbirääkimistele

Kanada firma Suncor Energy on valmis koheselt alustama läbirääkimisi Ida Virumaale kuni 10 miljardi kroonise põlevkiviõlitehase rajamiseks ning ootab selleks valitsuse poolset seisukohavõttu, kinnitas firma president Don Riva täna.

Täna pärastlõunal peaminister Mart Laariga kohtumiselt naastes ütles Don Riva, et tuletas oma kohtumisel peaministrile meelde, et Suncor lõpetas paar nädalat tagasi oma esialgse uurimuse tehase Eestisse rajamise võimalikkusest. 'Ütlesin, et kontseptsioonil tundub olevat jumet, nii et lähme selle asjaga edasi ning lepime ka detailides kokku,' lausus ta, 'Läbirääkimisi võib alustada kohe, kui valitus kiidab ettepaneku heaks ja me loodame, et seda nad ka teevad.'

Riva sõnul on praegu raske ennustada, kui suuri summasid Suncoril oleks võimalik Eestisse investeerida, sest etapiviisiliselt võib pikaajalisest investeeringutest välja kasvada ka uus tööstusharu. 'Me peame välja töötama veel detailsema arvestuse, kuid esimene etapp hõlmab investeeringuid umbes 200-300 miljonit Kanada dollarit,' tunnistas ta.

Eesti Põlevkivi juhatuse esimees Mati Jostov ütles varem, et Suncori esindajatega rääkides on juttu olnud investeeringust suurusjärgus 700 miljonit Kanada dollarit ehk 7,6 miljardit krooni.

Riva lükkas ümber ka väite, et Suncor soovib saada valitsuselt garantiid, et Eesti riik ostab osa põlevkiviõlist näiteks Suncorilt ostetud põlevkiviõlist riikliku kütusereservi loomiseks. 'Lepingutingimused määratletakse läbirääkimiste käigus, kuid tegu saab olema kommertsettevõttega,' lausus ta, 'Ma ei arva, et me ootame mingisuguseid garantiisid vaid hoopis ärikokkuleppeid.'

Hetkel kuum