Raimo Ülavere • 25. veebruar 2000 kell 15:30

Tolliprogramm Asycuda streigib jälle, tolli arvutiserver läheb vahetusse

Tolliameti peadirektori asetäitja Rein Velling teatas, et Tallinna piirkonna server vahetatakse pühapäeva ööl vastu esmaspäeva uue ja võimsama serveri vastu. See peaks kaotama Tallinna piirkonna tollis sel nädalal taas tekkinud järjekorrad.

Sel nädalal oli tollitöötajail ja kauba saajatel taas raskusi tollivormistussüsteemi Asycuda halva toimimise tõttu. 'Tihti ei saa inspektorid üldse programmi sisse ja kui saavadki, siis toimib see väga aeglaselt,' kurtis Eesti ühe suurema rahvusvaheliste vedude korraldaja DSV Samson Transport esindaja August Tillo. Nimetatud firma kasutuses on kokku sada suurt veokit, mille tarvis vormistavad kohapealses tollipunktis dokumente viis inspektorit ilma puhkepäevadeta.

Sel nädalal oli Asycuda töös tõrkeid nii esmaspäeval kui teisipäeval ja kolmapäeval. Kui tavaliselt kulub ühe deklaratsiooni vormistamisele kaks kuni viis minutit, siis halvamatel aegadel on see aega võtnud terve tunni, selgitas Tillo.

Rein Velling tunnistas, et sel nädalal tekkis dokumentide elektroonsel transpordil piirile ja tagasi järjekordi. Tavaliselt õnnestus need kaotada lõunaks ja seejärel õhtul kella viieks. Uus tollikontrollisüsteem osutus oodatust keerulisemaks ja selle katsetamiseks tegelikkuses ei olnud Euroopa Liidu Phare programmis vajalikku kahte-kolme kuud ette nähtud.

'Nüüd on kavas pühapäeva ööl vastu esmaspäeva Tallinna piirkonna server võimsama vastu välja vahetada,' ütles Velling. Serveri vahetus oli ammugi plaanis ja umbes kuu aega oli see ka kohal, kuid enne oli tarvis inimesed sellega töötamiseks ette valmistada, selgitas tolliametnik.

Rahandusministeeriumi nõuniku Daaniel Vaariku sõnul tuli talle teade Asycuda järjekordsetest tõrgetest üllatusena. 'On halb, et meie pole selle kohta mingit teavet saanud,' märkis ta.

Uudise edastas Sirje Niitra.

Hetkel kuum