Kadi Heinsalu • 1. märts 2000 kell 15:20

Henn Pärn: Tööandjad on sotsiaalmaksu tõstmise vastu

Kui tööandjad homme, 2. märtsil, valitsusega ja ametiühingutega ühise läbirääkimislaua taha istuvad, siis on tööandjate seisukoht endine - ei tohi tõsta sotsiaalmaksu ning sotsiaalmaksu kohustus peab jagunema töövõtja ja tööandja vahel, räägib Eesti Tööstuse ja Tööandjate Keskliidu juht Henn Pärn homses Äripäevas ilmuvas kommentaaris.

Eile otsustas valitsus sotsiaalmaksu tõstmise asemel jagada senine sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa suhtega 16:4 esimese ja teise pensionisamba vahel (Online toimetaja täpsustus).

Tööandjad peavad pensionireformi teise samba käivitamist vajalikuks. 'Kui vaadata tulevikku, siis mina ei näe, et pärast seda, kui kõik Eesti ettevõtted on müüdud, hakkab Eestisse väga palju raha tulema,' ütleb Pärn, 'Pensionifonde kasutavad riigid reeglina suurte infrastruktuuriehitiste finantseerimiseks. Sellepärast peame õigeks, et Eestis pensionifondid tekivad, sest see oleks alus säästlikumale eluviisile ning samas oleksid nad vajalikud ka majanduse stimuleerimiseks.' Pensionifondid kujutavad endast kodumaist säästu, mida saab investeerida. Teise samba finantseerimine peab toimuma kulude kokkuhoiu abil.

Investeerimisega seoses tekib muidugi kohe probleem, et kuhu see raha investeerida. Pensionifondidesse koguneb soliidne summa ja Eesti puhul ei pruugi olla palju selliseid projekte, mis oleksid nii kindlad, et neid saaks pensionifondide abil finantseerida. Ja on olemas oht, et Eesti pensionifondide raha võib minna teenima kuhugi mujale ning nii turgutame mõne teise riigi majandust. Pensionifondide raha puhul on oluline, et esiteks ta jääb alles ja teiseks ta teeniks Eesti majandust.

Hetkel kuum