7. märts 2000 kell 22:00

Kas ERA Panga juhtide vahistamine on hea pretsedent?

Kui politsei on nad vahistanud, siis ma arvan, et tasub kommentaaridest hoiduda.

Ma ütlen, et minu seisukoht on olnud pikka aega selline, et Bergmann on kuidagi arusaamatult positiivse mulje Eesti majanduselus jätnud. Aga jah, ma ei tea? vähemasti kiita teda pole minu arust kunagi põhjust olnud. Kas see kõik on nüüd kriminaalne või mitte, seda ma ei oska öelda.

Arvan, et see on hea. Inimeste süü või süütuse üle otsustab kohus. Küllap keskkriminaalpolitsei teab hästi, mis alus selliseks toiminguks oli. Põhimõtteliselt ma arvan, et perioodil äriseadustiku vastuvõtmisest sajandivahetuseni nõukogu ja juhatuse liikmed enda vastutust väga tõsiselt ei võtnud.

Ma olen ise Saksamaal õppinud-töötanud ja olen tunda saanud seda rangust, mismoodi seadus seal töötab. Eesti äriseadustikus on üksjagu Saksa äriseadustiku HGB sisu. Aga Eestis töötas see seadus mõnda aega moe pärast. Tegu on väga range seadusega, mis sätestab nõukogu ja juhatuse liikmetele väga tõsise vastutuse. Eestis peaks harjutama juhte seaduse järgi käima. Küsimus on muidugi, kas just selliste meetoditega peab teistele näitama, mida vastutus tegelikult tähendab.

Tõkend tundub küllalt järsu sammuna. Mulle tundub, et kui neil oli juba Eestist lahkumise keeld, siis kuhu nad siinsamas Eestis ikka nii väga ära kaduda saaksid, aga arvatavasti oli keskkriminaalpolitseil nende kinnipidamiseks mingi tõsisem ja konkreetsem põhjus. Ma ei oska olukorda hästi hinnata, sest ma ei tea täpseid asjaolusid. Kohus on see, kes seda hindab.

Järelikult on politsei leidnud, et sellist tõkendit on vaja. On see õige või vale, ma ei ole pädev hindama. Mis puudutab põhjaläinud panku, siis tuleb esile kaks asja ?omakasupüüdlikkus ja rumalus. Kunagi ei tea, kummaga rohkem tegu oli. Alati võib ette tulla ka ettenägematuid asjaolusid, mis põhjustavad panga pankroti, nt majanduskeskkond muutub ülikiiresti.

Kindlasti on aga halb, kui karistatakse ainult väikesi sulisid ? ma ei ütle, et keegi on suli, seda peab kohus tõestama ?, oluline on, et kui kusagil on pettusi tehtud, peab pettur saama õiglase karistuse, et tulevikus vältida samu juhtumeid.

Panga puhul on pettus eriti ohtlik ? me hoiame kliendi raha, seda võib mõnel hetkel olla miljardeid kroone, aga panga juhtkonnale ega omanikele ei kuulu sellest midagi. Ja seda ei tohi unustada.

Hetkel kuum