Ülo Toomsalu • 8. märts 2000 kell 5:54

Bergmann toetas lähedasi kaastöötajaid

ERA Panga töötajatel oli üsna kerge oma pangast laenu saada, kirjutab Eesti Päevaleht.

Juhatuse esimees Jaak Kiiker laenas 1997. aastal pangast 286 000 krooni neljaprotsendilise intressiga ilma mingi tagatiseta.

Tallinna regiooni direktoril Raivo Lingil kõlbas 1,4 miljoni krooni suuruse laenu saamiseks elamu pandi kõrval vaid abikaasa käendusest.

Üks firmajuht, kes sai kolm aastat tagasi ERA Pangast suure laenu aktsiate ostmiseks, tunnistas, et Bergmanniga oli kerge asja ajada. Ta oli juba varakult dokumendid läbi vaadanud ja tagatise suuruse üle vaidlusi ei tekkinud, lausus firmajuht. Panga krediidikomiteel tema väitel sõnaõigust ei olnud, kõik laenulepingu üksikasjad täpsustati Bergmanniga.

ERA Panga pankrotihaldurid kahtlustavad raha teadlikus väljakantimises ka panga finantsdivisjoni direktorit Peep Akkelit. Akkel lõi 28. augustil 1998 arvel-duskonto fiktiivsele firmale AS Proovid, mille kaudu kandis veel samal päeval oma abikaasa Taimi Akkeli kontole 300 000 krooni. Hiljem läks see raha lihtsalt pangast välja.

Bergmann maksis omakorda viis miljonit krooni tarkvarateenuste eest firmale Tevo Consulting Ltd, mida juhtis tema õde Aet Bergmann. Pangas puudub tarkvara üleandmise ja vastuvõtmise akt, samuti igasugune tarkvaraprogrammi dokumentatsioon.

ERA Panga infotehnoloogia osakonda juhib tänaseni Bergmanni lähisugulane Mart Kallaste.

Andres Bergmann ei unustanud ka ennast. 1998. aasta veebruaris kandis panga ainuomanik firma Tasulised Teenused kaudu enda ja Akkeli kontodele kokku ligi 300 000 krooni.

ERA Panga audiitoraruande kohaselt oli pangaga seotud isikutele antud laenude jääk eelmise aasta augustiks 106,43 miljonit krooni. Panga välja antud 109 miljonist kroonist on kahe ja poole aastaga tagasi tulnud 2,76 miljonit krooni.

ERA Panga moratooriumi lõppedes 7. aprillil 1999, kaks ja pool tundi enne ajutise pankrotihalduri tööleasumist, võttis Bergmann Tallinna kontori kassast OÜ Barclay Kinnisvara nimel sularahas välja 1,6 miljonit krooni.

'Tegu on rendilepingute eest tasumisega, millise väljamineku oleks pidanud ERA Pank niikuinii tegema,' väitis Bergmann Äripäevale. Ta toetus pangast sularaha välja võttes sellele, et Barclay Kinnisvara on Tallinna kontori peahooneks oleva kinnistu vähemusosanik ning ERA Pangaga oli sõlmitud hoone rendileandmise leping.

Hetkel kuum