Kohustusliku kogumispensioni käivitamine koos täiendavate maksetega töötaja palgalt toob järgmisest aastast kaasa inimeste sissetulekute languse, kui valitsus ja tööandjad ei leia võimalusi palgavahe korvamiseks, kirjutab Eesti Päevaleht.
Kuigi veel pole selge, kas töövõtjad peavad edaspidi oma brutopalgast loovutama kaks, neli, viis või kuus protsenti, tuleb neil igal juhul oma panus pensionireformi II sambasse anda.
Reformi põhimõtted välja töötanud komisjoni ettepaneku järgi peaks riik töötajate maksekoormuse kasvu kompenseerima tulumaksuvaba miinimumi suurendamisega ning tööandjad tõstma kollektiivlepingu alusel ühekordselt palka.
'Variante on mitu, kuid üks reaalne võimalus on, et tööandja tõstab palkasid ulatuses, mille võrra kahaneb tema sotsiaalmaksu tasumise kohustus,' ütles komisjoni kuulunud rahandusministeeriumi finantstalituse osakonna juhataja Veiko Tali. 'Riik võiks selle oma sektoris ära teha, mis oleks selge signaal ja eeskuju kogu tööturule.'
Riigi ja kohalike omavalitsuste eelarvetest saab praegu palka ligi 150 000 inimest, sealhulgas ka õpetajad ja arstid. Ühe hüvitamise allikana pakkus Tali tulumaksuvaba miinimumi tõstmist. Mõlemad variandid on arutlusel ka kolmepoolsetel läbirääkimistel.
'Meie praegune visioon on, et sundpalgatõstmisele pole mõtet minna,' ütles Tööandjate Keskliidu jurist Tarmo Kriis, lisades, et tegu pole liidu ametliku seisukohaga. 'Võib-olla piisab vaid tulumaksuvaba miinimumi kergitamisest, mis on oluline just madalapalgalistele.'
Jõukamatele pole ka viieprotsendilisel palgakaotusel nii suurt otsest mõju ja lisaks paneb tööturg ning nõudmise ja pakkumise vahekord asjad ühe aastaga paika, lausus Kriis.
'Palgalanguse puhul tuleb surve tööandjale nii või teisiti. Keda see puudutab, nõuab endale lisa ning ettevõtted ei saa riskida heade töötajate kaotusega,' ütles Kriis. 'Kõik oleneb sellest, milline skeem valitakse. Selgus nii protsendi suuruse kui ka kompenseerimise kohta peab tulema lähema paari kuu jooksul, sest sellega on seotud tulevaste kollektiivlepingute tegemine.'
Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Kalle Jürgensoni sõnul oleks parimaks lahenduseks, kui tööandjad tõstaksid palka hea tahte korras. 'Koormuse kahanemine võimaldab neil täiendavaid väljamakseid teha,' ütles Jürgenson.
Seotud lood
Viimased uudised
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele