Raimo Ülavere • 15. märts 2000 kell 6:31

ARK karmistab altkäemaksuafääri tagajärjel juhilubade väljaandmist

Riiklik autoregistrikeskus (ARK) muudab korruptsioonivõimaluste vähendamiseks juhiloaeksamite sooritamise ning eksamineerijate valimise arvutikeskseks ja kaotas märtsist büroo juhatajatele antud õiguse otsustada kaotatud juhiloa uuendamine erandkorras ilma eksamita, kirjutab tänane Äripäev.

Riikliku autoregistrikeskuse juhataja Eero Till rääkis, tähtsaim uuendus on eksamitoimingute viimine arvutitesse paari kuu pärast. Nii eksamikomisjoni liikmed kui ka eksamiküsimused valib juhuslikkuse printsiibil välja arvuti, selgitas Till. Keegi ei tea küsimusi ette. Ka eksam tehakse arvutis, millega välistatakse vastuste kontrollimisel eksamineerija subjektiivsus või vigade ignoreerimine. Kui teooriaeksam on tehtud, valib arvuti välja sõidueksami vastuvõtja.

Alates märtsist vahetatakse ARKi eksamikomisjonide esimehi. Pärnu ja Harju büroos on ajutiselt eksamikomisjoni eesotsas Tallinna büroo esindajad. Omavahel on vahetatud Tallinna, Harju ja Jõhvi büroode eksamineerijaid.

Märtsist võeti ARKi büroode juhatajatelt õigus otsustada juhiloa kadumise või varastamise puhul, kas uue saamiseks peab inimene eksami tegema või mitte. Kui on tõestatud, et luba olid olemas, peab selle kadumisel kindlasti uue eksami sooritama. Veebruaris lõppes kaitsepolitsei ja Äripäeva mitu kuud kestnud eksperiment, kus Äripäeva leitud matkija abil paljastati Meeli-nimelise vahendaja käest 3000 krooni eest juhiloa ostmine.

Kaitsepolitsei komissar Hannes Kont ütles, et Pärnu ARKi suhtes avatud kriminaalasja raames on esimesed süüdistused esitatud, kuid süüdistuse saanud isikute nimesid ta ei avalikustanud. Kokku peaks Kondi sõnul süüdistuse selle kriminaalasja raames saama kümmekond isikut nii altkäemaksu andmise kui ka võtmise eest.

Äripäeva andmetel esitatakse süüdistus umbes poolesajale ebaseaduslikult juhiloa saanud isikule.

Hetkel kuum