Ülo Toomsalu • 15. märts 2000 kell 6:02

Pärnu linn ja sadam lämmatavad konkurentsi

Pärnu väikesadamate ning Eesti Laevaomanike Liidu ja Eesti Metsatööstuse Liidu hinnagul püüab Pärnu sadamaga seotud linnavalitsus lämmatada konkurentsi Pärnu jõe suudmes, kirjutab Postimees.

Eelmisel esmaspäeval Pärnu linnavalitsuses vastu võetud määrus keelab alates 6. aprillist Vana-Pärnu Jannseni tänaval üle 12tonnise registrimassiga veokite liikumise juhul, kui selleks puudub eriluba. Alles novembris valmis Vana-Pärnus Reldori 25 miljonit krooni maksma läinud sadam, mille ainsaks juurdepääsuteeks on seesama Jannseni tänav. Reldori klientidel ei ole aga võimalik sadamani jõuda isegi mitte linnavalitsuse loal. Sadam tegeleb peaasjalikult ümarpuidu pealelaadimisega, aga linnavalitsuse määruses on selge sõnaga kirjas, et sellise kaubarühma vedamiseks eriluba ei väljastata.

Reldori juhataja Jaak Uibu kinnitas, et linn ja Pärnu Sadam tegelevad juba mõnda aega konkurentsi süstemaatilise väljasuretamisega.

Pärnu Sadama aktsiatest 41 protsenti kuulub linnale, mistõttu sadama nõukogus istuvad nii volikogu kui ka linnavalitsuse esindajad. Sadamaga seotud firma Matcom toetas aga viimase riigikogu valimise kampaania ajal ligi 18 000 krooniga Reformierakonda ja 16 500 krooniga Isamaaliitu. Sügiseste omavalitsuste valimiste järel saigi Pärnus võimule Isamaaliidu ja Reformierakonna koalitsioon. Reformierakonda kuuluvad ka Pärnu Sadama juhatuse esimees Peeter Volkov ning nõukogu esimees ja riigikogu liige Väino Linde.

Pärnu Laevatehase juhatuse esimehe Rein Sepa kinnitusel on linna ja Pärnu Sadama suhted häirivad ka tema ettevõttele. 'Kasutame oma kaid ka laadimiseks ja oleme teatud mõttes Pärnu Sadama konkurendid,' ütles Sepp. Tema sõnul rõhub linn oma liikluspiirangutes mürale ja vibratsioonile, aga selle juurde käib ka Pärnu Sadama konkurentide tegevuse piiramine.

1998. aastal andis Pärnu linnavolikogu Pärnu Sadamale monopoolse õiguse kasseerida kanalisse sisenevatelt kaubalaevadelt niinimetatud kanalitasu sõltumata sellest, millisesse sadamasse laevad sisenevad. Tallinna ringkonnakohus on tunnistanud linnavolikogu 1998. aasta otsuse seadusevastaseks.

Hetkel kuum