Sel nädalal kinnitas Rahvusvaheline Valuutafond (IMF), et Ukraina esitas läbirääkimistel 2,5 mld dollarilise laenupaketi üle valuutareservide kohta eksitavaid andmeid.
Ajavahemikul 1996?1998 sooritatud salajased tehingud 935 mln dollari suuruses summas lasid panga reserve paista suuremana. Tulemuseks oli, et ?IMF tegi Ukrainale 1997. a lõpus ja 1998. a alguses kolmel korral väljamakseid, mis reservide tegelikku suurust teades oleks peatatud,? teatab fond. Samas ei võtnud IMFi ametnikud asjaolude ilmsiks tulles pikka aega midagi ette, ehkki raha mitmekordsest arvelevõtmisest saada teada juba 1999. a aprillis.
Auditi tulemused, millele järgneb veel audiitorfirma PwC raport, suurendavad fondile poliitilist survet ? kuu lõpus peab IMF Ukraina laenudest aru andma USA Kongressis. Samas lasub vastutus ka Washingtonil ? just USA valitsuse pealekäimisel jätkas IMF Kiievile raha laenamist eelkõige poliitilistel põhjustel. Tulemus on ootuspärane ? Ukraina katsed riigi majandust, rahandust ja haldussüsteemi reformida on korduvalt läbi kukkunud.
Skandaal IMFi rahaga vähendab positiivset mõju, mida võinuks Ukraina jaoks anda teade veebruari sisemajanduse kogutoodangu 8,8protsendilisest kasvust. Võrdluse madalast baasist hoolimata ? läinud aastal kahanes Ukraina SKT aasta arvestuses 5,1 protsenti ? on siiski tegemist hea tulemusega.
Hea uudis on seegi, et 90 protsenti Ukraina välismaistest laenuandjatest on nõustunud valitsuse pakkumisega restruktureerida 2,6 miljardi dollariline võlakohustus uuteks seitsmeaastase tähtajaga võlakirjadeks. Nii pääseb Ukraina maksejõuetuks kuulutamisest.
Samas levib arvamus, et IMF ei peaks esialgu septembris külmutatud laenumakseid jätkama.
?IMF hävitab oma maine, kui jätkab raha laenamist valitsusele, mis on korduvalt reformilubadused täitmata jätnud,? kirjutab oma juhtkirjas Financial Times.
USA Kongress on teinud ettepaneku IMFi laenutegevust arenevatel turgudel üldse piirata. Eriti heidetakse fondile ette nõrka kontrolli riikidele väljastatud laenude üle. Ukraina laenud lubab IMF väärkasutuste vältimiseks edaspidi oma kontol hoida nagu ka Venemaa puhul.
Kolmapäeval teatas Ukraina valitsus, et suhtub IMFi süüdistustesse ?väga tõsiselt? ning on valmis ?ühiselt nimetatud probleemi selgust tooma?. Varasemates avaldustes on Ukraina valitsus süüdistused tagasi lükanud kui ?selge valeinformatsiooni?, mille on põhjustanud Lääne audiitorite vale arusaamine Ukraina Nõukogudeaegsest raamatupidamissüsteemist.
Autor: ÄP
Seotud lood
Kuld on eraisiku jaoks üks lihtsamaid ja kergemini arusaadavamaid viise investeerimiseks. Füüsilise kulla ostmine ja müümine ei nõua erilisi eelteadmisi ning investeerimisalast kogemust. Piisab teatud põhitõdede mõistmisest ning nende järgimisest.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele