Ülo Toomsalu • 22. märts 2000 kell 6:00

Ümbrikupalga kahtlus telekanali TV 1 kohal

Maksuamet kahtlustab telekanali TV 1 omanikfirmat ümbrikupalga maksmises, sest mõne töötaja tunnistusel vormistati neile osa palgast tagastamatu laenulepinguna, kirjutab Eesti Päevaleht.

Maksuamet on jälile jõudnud, et TV 1 omanikfirma Eesti Sõltumatu Televisiooni AS maksis 1998. aastal telekanali töötajatele kokkuleppelise osa töötasust kolme maksuvabas piirkonnas registreeritud firma kaudu.

Tehingu varjamiseks sõlmiti TV 1 töötajatega laenulepingud, mille tagasimaksete sooritamise tähtaeg algab 2005. aastal. Kui telekanali töötajad tähtaja saabudes eelneva kokkuleppe alusel laenu tagasi maksma ei asu, ei saa maksuamet nende seitse aastat tagasi teenitud tulu kontrollida ja tulumaksu välja nõuda.

Esmaspäeval Harju maksuametis vestlusel käinud TV 1 arendusdirektor Jüri Pihel väitis eile, et ta polnud kaks aastat tagasi telekanali programmijuhina töötades TV 1 rahaasjadega kursis. Ta kinnitas, et ei saanud seetõttu ka maksuametit aidata.

'Isiklikult mulle pole musta raha makstud,' lausus Pihel. 'Umbes pooletunnise vestluse käigus ütlesid maksuametnikud, et neil käib praegu ümbrikupalkade vastase võitluse kampaania, mistõttu on ka huvi TV 1 vastu.'

'Minu teada meil musta raha palkadeks ei makstud,' lausus endine telekanali juhatuse esimees Vallo Toomet.

1998. aasta septembrist kuni eelmise aasta lõpuni TV 1 tegevjuhina töötanud Toometi sõnul toetab ta maksuameti ettevõtmist. 'See on positiivne, sest jutud TV 1 ümbrikupalkadest on avalikult kõlanud ka raadios,' selgitas ta. 'Ehk saab selle ettevõtmisega kogu loole joone alla.'

Maksuameti pressiesindaja Koit Luus kinnitas, et maksuamet viib TV 1 raamatupidamises läbi revisjoni ja kogub ka telekanali endistelt ja praegustelt töötajatelt andmeid ebaseaduslikult makstud palga kohta. Ta eitas revisjoni korraldamist kampaania korras.

'Mul ei ole põhjust kahelda, et maksuametile laekunud info poleks kindel,' teatas Luus. 'Võimalus, et me teeme avalduse ka politseile kriminaalasja algatamiseks, sõltub täielikult sellest, mis tulemusi me oma revisjoniga saavutame.'

Maksuametisse on viimastel nädalatel lisaks telekanali praegustele juhtidele vestlusele kutsutud ka paljusid TV 1 lihttöötajaid.

Hetkel kuum