Ülo Toomsalu • 28. märts 2000 kell 6:03

Ehitusfirmad loodavad turu taastumist poole aastaga

Ehitusturg taastub Eestis mitte aasta, vaid juba poole aastaga, ennustavad optimistlikumad ehitajad ning põhjendavad: Eestis käivad kõik asjad kiiremini, kirjutab Postimees.

Selle aasta esimene tööpäev lõi Eesti ehitusturu lainetama. Euroopa suuruselt kolmas ehitusfirma Skanska ostis Trigon Capitali investeerimispangalt ära lõviosa Eesti suurima ehitusfirma EMV aktsiatest. Kohe seejärel ostis Skanska väikeaktsionäridelt kokku ka ülejäänud aktsiad ning viis firma börsilt minema.

Trigon Capitali omanik Joakim Helenius ennustas Eestis veel mitmeid Eesti ehitusfirmade ülevõtmisi ning ühinemisi, sest siinsed ehitusfirmad on liiga väikesed ning neil on raske kaasata kapitali.

Heleniuse avaldusest on möödunud pea kolm kuud, kuid märke ehitusfirmade ühinemisest Eestis veel pole. Eesti ühe suurima ehitusfirma Merko Ehituse finantsdirektori Ülo Metsaotsa sõnul on Eestis raske ehitusfirmade ühinemise läbi võita, sest ühinevad firmad peaksid eelkõige üksteist täiendama.

Eesti ehitusturg, mille kogumaht on aastas alla miljardi dollari, kukkus mullu erinevatel hinnangutel 10-12 protsenti. Kuid betoonitootmine, mis peegeldab üsna täpselt suurte ehitustööde mahtu, vähenes mullu kolmandiku võrra.

Käesoleva aasta suhtes on ehitajad optimistlikud. 'Öeldakse küll, et ehitusturg on muust majandusest aasta võrra maas, kuid Eestis käivad kõik asjad kiiremini, nii et aasta teisest poolest võib ehitusturu taastumine alata küll,' ütles Merko Ehituse finantsdirektor Ülo Metsaots.

Metsaotsa hinnangul soodustab ehitusturu arengut ka pankade pakutav odav raha.

Ehitusmaterjale tootvad firmad elasid mulluse tagasilöögi sujuvamalt üle kui ehitusfirmad, ning seda tänu ekspordile. Eesti ehitusmaterjalide tootjate liitu kuuluvad 33 firmat ekspordivad keskmiselt kolmandiku toodangust.

Ehitusmaterjalide tootjad on tänaseks suutnud veenda ka ekspordiagentuuri, et nende kõige tähtsamad ekspordimaad ei asu Kesk-Euroopas ja Aasias, vaid nendeks on Leedu ja eelkõige Läti.

Sel nädalal peetavale Riia ehitusmessile sõidab kohale kümme Eestis ehitusmaterjale tootvat firmat.

Hetkel kuum