Maksutulude kasutamise efektiivsus paraneks kui inimene saaks kätte kogu palga ja annaks seejärel sotsiaal- ja tulumaksu riigile, leiab Euroopa konkurentsivõimet analüüsiv USA Föderaalreservi nõunik Rudiger Dornbusch homses Äripäevas.
Alljärgnevalt lühendatult tema arvamus.
Itaalia poliitik Emma Bonino soovib panna Itaalias rahvahääletusele ettepaneku lõpetada maksude palgast kinnipidamine.
Esmapilgul tundub ettepanek lõpetada maksude palgast kinnipidamine põhjendamatu ja isegi vastutustundetu - teame ju kõik, et maksude kogumine ei ole kerge ülesanne ja kas tõesti peaks maksuametnik jooksma maksumaksja järel?
Põhiküsimus on siiski selles, et maksude kinnipidamine on riigi jaoks kõige lihtsam maksude kogumise viis. Referendumi pooldajad usuvad, et muutes maksude kogumine riigile raskemaks sunnib valitsust oma kulutusi kriitiliselt üle vaatama.
Idee ei ole iseenesest uus, sest sellega tulid esmakordselt lagedale California maksusüsteemi reformeerijad 25 aasta tagasi ja see etendas olulist rolli USA nn. pakkumispoole revolutsioonis. Ka Milton Friedman ütles, et jätke valitsus ilma tema maksutuludest ja ainult nii saavutate te tegelikku kulude kokkuhoidu.
Maksutulude kasutamise efektiivsus paraneks kohe kui maksude kogumine ei oleks enam nii lihtne. Lubatagu meil kätte saada kogu oma palk ja alles seejärel antagu riigile võimalus see raha meilt maksudena ära võtta. Alles siis kui inimesed näevad, kui suur on nende bruto- ja netopalga vahe hakkavad nad huvi tundma selle vastu, milleks nende raha kasutatakse.
Oleks vaja, et maksumaksjad saaksid lõpuks aru, et pool nende päevatasust läheb riigile, mis toidab sellega oma ülisuurt ja ebaefektiivset ametnikeaparaati. Siiski on itaallastel vara rõõmustada, sest riigi ülemkohus on juba langetanud otsuse, et maksustamine ei kuulu maksumaksjate pädevusse.
Elagu Itaalia referendum! Pole oluline, kas see õnnestub - ka Roomat ei ehitatud valmis ühe päevaga ja läheb veel palju aega enne kui poliitikud hakkavad mõistma radikaalsete muudatuste vajadust. Üks on selge, vaatamata bürokraatide, poliitikute ja ametiühingujuhtide ühistele vastumeetmetele on Euroopa asunud revolutsiooni teele.
Seotud lood
Kulla hind tõusis kolmandas kvartalis viimase kaheksa aasta kiireimas tempos, jõudes septembris ka värskete rekorditeni. Kas praeguses tõusutsüklis on kullal veel ruumi kallineda ja mis saab edasi järgnevatel aastatel?
Enimloetud
3
Tesla ostuga võiks oodata
6
“A kust leiad sina ööga 100 000 eurot?”
Hetkel kuum
Tesla ostuga võiks oodata
“A kust leiad sina ööga 100 000 eurot?”
Tagasi Äripäeva esilehele