Pankrotihaldurid soovivad muuta pankrotiseadust, sest see segab Maapanga, ERA Panga ja EVEA Panga pankrottide menetlust ning tekitab kahju hoiustajatele, kirjutab homne Äripäev.
'Probleemid on põhimõttelist laadi,' kinnitas kõigi kolme panga pankrotitoimkonna liige, vandeadvokaat Raino Paron eile. 'Kui neid poleks, oleksid pankrotimenetlused tunduvalt odavamad ja kiiremad ning ka raha oleks tõenäoliselt jäänud võlausaldajatele rohkem kui praegu.'
Paroni sõnul on tänaseks juba vastu võetud seadusemuudatus, mis käsitleb tasaarvelduste tegemise võimalusi pankrotiprotsessis. Teise pankrotihaldurite ettepanekul koostatud seaduseelnõu kiitis valitsus heaks möödunud teisipäeval ning see läheb arutlusele riigikokku.
Eelnõu eesmärgiks on, et ettepaneku võlausaldajatele ehk hoiustajatele raha välja maksmiseks saaks esitada ka siis, kui vaidlused mõnede nõuete üle alles kestavad.
Praegu lubab seadus raha väljamaksmist alustada alles pärast seda, kui kõik nõuete üle peetavad vaidlused on lõppenud. Samas võivad kohtuvaidlused venida aastaid, mille jooksul tuhandete võlausaldajate raha väärtus aga kahaneb.
'Praegune olukord on selline, et kui näiteks viimaseks jääb vaidlus mingi 10-kroonise nõude pärast, ei saa ka ülejäänud võlausaldajatele raha välja maksta enne, kui see vaidlus on lõppenud,' selgitas EVEA Panga pankrotihaldur Villu Tragon. 'Kui seadust muudetakse, saaks ülejäänud raha välja maksta.'
Lisaks võlausaldajatele raha jagamist puudutavale eelnõule kavatsevad pankrotihaldurid valitsusele esitada veel rea ettepanekuid seadusandluse muutmiseks.
'Näiteks ei reguleeri praegune seadus täpselt, millisel hetkel on äriühing üldse pankrotis,' märkis Paron. 'ERA Pank oli seetõttu moratooriumi all kuus kuud, kuigi oli selge, et sisuliselt pole pank võimeline oma kohustusi täitma. Kaks kuud vaieldi kohtus tehniliste küsimuste üle, samal ajal läks aga õiguslikult kaheldavate tehingutega pangast välja suur osa rahast,' rääkis Paron.
Teiseks ei defineeri seadus täpselt, keda tuleb lugeda võlausaldajaks. 'Mõne panga puhul on ilmunud välja tagantjärgi sõlmitud lepinguid, mille alusel esitatakse väga suuri nõudeid,' selgitas Paron.
Kolmandaks probleemiks on pankrotihaldurite õiguste piiratus. 'See on probleemiks just suure pangagrupi puhul. Näiteks ERA Panga pankrotihalduril pole kõigi tütarfirmade üle kontrolli, mistõttu mõnede firmade kaudu sai jätkata vara välja viimist,' rääkis Paron.
Artikli autor on Kristel Raesaar.
Seotud lood
Ajalugu kordub: möödunud aasta 26. septembril esitleti Berliinis intrigeerivaid telefone Xiaomi 13T ja Xiaomi 13T Pro, tänavu, samuti 26. septembril ja samuti Berliinis esitles Xiaomi oma uusimaid telefone
Xiaomi 14T ja
Xiaomi 14T Pro. Hetkel kuum
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Plaanivad Prantsusmaale tehase rajada
Tagasi Äripäeva esilehele