Inno Tähismaa • 5. aprill 2000 kell 14:50

Sämm on hea kaubamärk

Eesti tuntuim ülekaaluline, Mäo omaaegne legendaarne baarimees Alvar Sammal müüb edukalt oma hüüdnime Sämm ja oma kogukat keret, kirjutab homne Äripäev.

Sämmi poolt kaubamärkidele Sämmi Köök ja Sämmi Grill on lisandunud Sämmi küüslauguviin Garlic Vodka.

'Minu bisness pärast seitsmeaastast baaripidaja ametit on kujunenud omanimeliste kaubamärkide müügiks,' räägib Sammal ja palub end edaspidi nimetada Sämmiks. 'Sämmina tuntakse mind Toompeal ja all-linnas,' põhjendab mees, kes on panuse teinud oma eripärale, mida enamik temasuguseid häbeneb. 'Kaalun veerand tonni ja kopikaid peale,' jätab muhelev Sämm siiski oma kaaluühiku - kopika - täpsustamata.

Sämm kogus laiemat tuntust kolm-neli aastat tagasi TV-3-s omanimelise köögisaate juhina. Eestimaalaste grillimisvaimustus ja turul olev tühimik andis grillmeister Sämmile julguse hakata arendama kaubamärki Sämmi Grill.

Mäos Paide KEKi hoones asuv grillbaar on nõudlusest johtuvalt pooleteise aasta jooksul suurendanud oma menüüd neljast grillroast 25 grillroani. Sämm plaanib hakata oma retseptide järgi küpsetatud liha pakkuma ka Tallinnas. Sämm ei täpsusta grillbaari võimalikku asukohta.

Eriti tihedad koostöösidemed on Türil elaval Sämmil Viljandimaa ettevõtjatega. Eelmise aasta suvest pakendab Saarepeedi vallas asuv lihatööstus AS Oskar LT Sämmi retseptide järgi maitsestatud toorgrillliha. Märtsi algul alustas kangete napsude tootja AS Liiwi-Heliis Sämmi poolt välja töötatud tehnoloogial põhineva küüslauguviina Garlic Vodka villimist ja turustamist.

Sämmi sõnul alustas ta küüslaugutõmmisega katsetamist kuus aastat tagasi, kui Mäo Presto baar sai tuntuks Sämmi valmistatud küüslaugu-soolapeki võileibadega. 'Kunded hakkasid sakummi kõrvale nõudma väärilist napsu,' meenutab Sämm.

Sämmi kinnitusel nägi ta tükk aega vaeva, kuidas küüslaugust saada kätte tervistavad eeterlikud õlid nii, et vedelikku ei jääks sogaseks tegevaid parkaineid. 'Minu kristallselge küüslauguviin on mõeldud aperatiiviks ning külma- ja arstirohuks,' õigustab Sämm tavaviinast kallimat hinda. Sämmi sõnul on ka paadunumad küüslauguvastased avaldanud pärast küüslauguviina proovimist imestust, et kuhu on kadunud vastikusttekitav küüslaugu lõhn ja maitse.

Artikli autor on Väinu Rozental

Hetkel kuum