Eelmisel nädalal avalikustatud avaliku arvamuse uuringu kohaselt peab rahvas tööga kõige paremini toimetulevateks ministriteks välisminister Toomas Hendrik Ilvest ja kultuuriminister Signe Kivi. Kõige kehvemini arvatakse tööd tegevat põllumajandusminister Ivari Padarit, rahandusminister Siim Kallast ja sotsiaalminister Eiki Nestorit.
Avaliku arvamuse uuringuid korraldava firma Saar Poll juhatuse esimees Andrus Saar ütleb, et tema hinnangul pole küsimusel ministrite toimetuleku suhtes mingit kasutegurit. ?Inimeste jaoks oleneb ministrite populaarsus näiteks sellest, kuidas nad välja näevad ja räägivad,? selgitab Saar. ?Kõige olulisem on aga ministrite märkamine meedias.? Ilves ja Kivi on tõenäoliselt ühed kõige sagedamini kajastatud ministrid seltskonnaajakirjanduses ning ka muidu värvikad persoonid.
?Inimestel üldiselt puudub ettekujutus ministrite tööst,? nendib Saar. ?Rahva käest ministrite toimetuleku kohta küsides ei näita vastused tegelikult tema ametialast võimekust.? Saar lisab, et on ka ise selliseid uuringuid teinud, ning teab seetõttu, mille alusel inimesed niisugusele küsimusele vastavad. Igal juhul pole tööalane sobivus ja oskused hindamise juures esirinnas.
Küll peab Saar adekvaatseks hinnangut valitsuse toimetulekule, kuna see hinnang on üldisem ega lähtu konkreetsetest isikutest. Seega on vähemalt osaliselt asja ette läinud uuringu eest Turu-Uuringute ASile makstud 45 000 krooni.
Peaminister Mart Laar ütleb, et temagi arvates on selles uuringus nii mõnegi ministri tööd liiga madalalt hinnatud. Ta lisab, et alati on asi ka informeerituses, sest mida paremini on inimene kursis ministri tööga, seda parema hinnangu ta sellele tavaliselt ka annab.
?Seni, kuni ollakse veendunud, et põllumajandus on kehvas seisus, seni on ka põllumajandusminister ebapopulaarne,? nendib Laar. ?Teine asi on rahandusminister. Inimestel on vist mingi kujutelm, et selle ministri võimuses on neid rikkaks või vaeseks teha.?
Ministrite edetabelis tagantpoolt kolmandaks jäänud sotsiaalminister Eiki Nestor arvab, et midagi see küsitlus ikka näitab. ?Kõigepealt näitab see valdkonna keerukust, aga teistpidi ikka ministrit ka,? väidab Nestor. ?Kui üks valdkond on riigis nigelalt reguleeritud, siis kelle peale see inimene ikka näpuga näitab, kui mitte ministrile!?
Nestori hinnangul on talle, rahandusministrile ja põllumajandusministrile sattunud kõige ebapopulaarsemad valdkonnad. ?Näiteks pensionär mõtleb, et miks tal ometi pensioni ei tõsteta. Tegelikkuses oleme terve aasta vaeva näinud, et pensione üldse välja maksta,? räägib sotsiaalminister.
Ilvese ja Kivi populaarsuse üheks nurgakiviks peab Nestor mõlema isiklikku koloriitsust. ?Minu alal võtavad igasugused värvid tihtipeale tumedama tooni,? tunnistab ta muiates.
Nii nagu sotsiaalministrile antud kehva hinnangu üle olid südamest nördinud enamik tema alluvaid, rõõmustas kultuuriministri populaarsuse pärast terve ministeerium. Signe Kivi hinnangul annab uuring üsna adekvaatse pildi sellest, mida ministrite ja nende juhitavate ministeeriumide tööst arvatakse. ?Teine pool on aga töö ise ? küllap siin on nüansse, mida selline küsitlus ei suuda ega peagi suutma haarata,? märgib kultuuriminister.
Kivi avaldab lootust, et inimesed peavad tema juures oluliseks oskust märgata inimest, olla võimalikult tihedalt seotud kultuurielu enesega, võtta sellest osa. ?Loodan, et hinnatakse minu ja kultuuriministeeriumi püüdu kaasata otsuste langetamisse võimalikult laia inimeste ringi,? lisab ta.
Kultuuriminister kinnitab, et pole esimese tööaasta jooksul kordagi mõelnud ameti mahapanemisele. ?Raskel hetkel tahan edasi liikuda, mitte alla anda või loobuda,? ütleb Kivi.
Ei peaminister ega teised ministrid arva heauskselt, et raskem aeg on pärast sissetöötamist ja eelmiste valitsuste vigade lihvimist seljataga. Rahva tavapärast elurütmi lõhkuvad otsused reeglina hinnangut võimulolijatest ei kergita. Valitsuse populaarsus on septembriga võrreldes küll kahanenud, kuid Laari sõnul on kahanemine üllatavalt väike, sest tavaliselt langeb esimese tööaastaga valitsuse populaarsus katastroofiliselt.
?See paneb ka valitsuse paremini tööle, kui tema toetajad suhtuvad valitsuse tegudesse kriitiliselt,? märgib peaminister.
Laar lisab, et võrreldes tema esimese valitsusega aastatel 1992?1994 on riigiaparaat ja ühiskond tervikuna tunduvalt stabiilsemad. ?Loomulikult on ka meil eriarvamusi, kuid see teebki valitsuse tugevamaks,? väidab peaminister. ?Kokkulepped on meil alati pidanud ja olen üsna kindel, et valitsus jätkab samas koosseisus ka aasta pärast.?
Seotud lood
Kestlikkusaruandlus puudutab üha rohkemaid ettevõtteid, sest lisaks suurusest tulenevale kohustusele tekib raporteerimise vajadus ka tarneahela kaudu.
Enimloetud
3
Tesla ostuga võiks oodata
6
“A kust leiad sina ööga 100 000 eurot?”
Hetkel kuum
Tesla ostuga võiks oodata
“A kust leiad sina ööga 100 000 eurot?”
Tagasi Äripäeva esilehele