Inno Tähismaa • 11. aprill 2000 kell 13:29

Soome paberitööstuse sulgemine teeb muret paberitoodete müüjatele

Täna pärastlõunal Soomes paberitööstused sulgenud streik mõjutab oluliselt Eesti paberitarbijaid, kuna Soome paberitööstused on tarned peatanud.

Meie kliendist Soome ümbrikutehase esindaja teatas täna, et masinad pandi seisma, kommenteeris olukorda Soomes trükikoda omava firma AS Lakrito direktor Tõnu Laidla. Tema sõnul lükkuvad seetõttu pisut edasi Lakrito Eesti klientide tellimused. Viivituse lükkub edasi ka Äripäeva ümbrike trükkimine.

Laidla ütles, et tema Soome partneri hinnangul kaotab Soome paberitööstus streigi tõttu 200 miljonit marka ehk ligi 500 miljonit krooni päevas ning seetõttu ei tohiks streik pikka aega kesta.

Soome paberitööstuste 30 000 töötajat lõpetasid töö pärast luhtunud läbirääkimisi tööandjatega.

Töötajate rahulolematus palkade ja tööajaga oli nii suur, et riiklik lepitaja Juhani Salonius ei suutnud isegi ettepanekut esitada.

Soome paberitööstuse töötajate ametiühing nõudis kaheaastast kokkulepet, mis hõlmab 4,6-protsendilist palgatõusu käesoleval aastal ja 4,1-protsendilist palgatõusu tuleval aastal. Samuti nõudis ühing tööaja lühendamist kokku seitsme päeva võrra aastas.

Soome puidutööstuse ettevõtete föderatsioon pakkus kolmeaastast kokkulepet, mis hõlmab 3,1-protsendilist palgatõusu käesoleval aastal ja ei luba mingisugust tööaja lühendamist.

See on esimene kord, kui streik halvab kogu Soome paberi- ja tselluloositööstuse töö. Soome on Saksamaa ja Rootsi järel Euroopa kolmas paberitootja.

Paberitööstuse töölised hakkasid masinaid välja lülitama juba eile. Streik algas täna pärastlõunal kell kaks Soome aja järgi ja hõlmab 100 paberimasinat 30 eri tehases.

Streik ei oma kohest mõju tarbijatele, kuna olemasolevatest varudest jätkub mõneks nädalaks. Kannatavad Soome keemiatööstused, sest paberi tootmiseks kasutatavate kemikaalide tarbimine väheneb järsult. Kannatavad ka transpordiettevõtted, kes toovad paberitööstusele toorainet.

Hetkel kuum