Ülo Toomsalu • 12. aprill 2000 kell 6:05

Väliseestlane süüdistab Pärnu ärimeest usalduse kuritarvitamises

Pärnu ärimees sõlmis omaniku usaldust kuritarvitades lepingu, mille järgi maksab Pärnu südalinna väliseestlasest majaomanikule vaid 10 000 krooni kuus, kasseerides samas allrentnikelt kuni kaheksa korda suurema summa, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ameerikas elav Edmund Johannes Martin (90) andis 1993. aastal Pärnu ärimeestele Enn Pautile ja Jaanus Saarele volituse oma majavalduse hooldamiseks ja käsutamiseks. Kolme aasta pärast tühistas väliseestlane volikirja.

Päev enne volituste tühistamist sõlmis Enn Paut Martini nimel rendilepingu aktsiaseltsiga Brevis ja andis Rüütli tänav 29 krundil asuvad hooned 99 aastaks rendile hinnaga 10 000 krooni kuus. Neli päeva hiljem omandas Enn Paut Brevise aktsiad ja sai firma juhatuse liikmeks.

Nüüd nõuab Martin talle kahjuliku rendileppe tühistamist.

'Martin väidab, et Paut sai oma volituste lõppemisest ajalehe kaudu teada ja sõlmis rendilepingu tagantjärele,' ütles väliseestlast kohtus esindav advokaat Kadi Viira. 'Ma arvan ka, et see ühepäevane vahe on äärmiselt kummaline,' ütles Viira, kelle sõnul ei saa aga võimalikku võltsingut tõestada.

Kadi Viira sõnul on rendileping Martinile selgelt kahjulik, sest rendihinnad on madalad ja rendiaeg ebaloomulikult pikk.

Kinnisvarabüroolt LVM tellitud eksperthinnangu järgi on Pärnu peatänaval asuvate äri- ja büroopindade rendi määrad 185-230 krooni ruutmeetrilt esimesel korrusel ja 90-100 krooni teisel korrusel.

Kuna Rüütli 29 hoone üldpind on ligi 1000 ruutmeetrit, siis kujuneb rendilepingu järgi ühe ruutmeetri hinnaks vaid 10,8 krooni. 'Brevis saab hoonete allrentnikelt tunduvalt suuremat tasu kui hageja kogu objektilt ja leian, et niisugustel tingimustel lepingu sõlmija ei ole toiminud heauskselt ja on ületanud oma volitusi,' ütles Viira.

Osaühingu Brevis Invest juhatuse esimees Enn Paut ütles, et väliseestlase maja pole seni firmale kasumit andnud, sest kogu renditulu on kulunud maja kordategemiseks.

Hetkel kuum