Ülo Toomsalu • 17. aprill 2000 kell 6:40

Asüülitaotlejad sõidavad Londonisse ametlikult

Viimases Kuldses Börsis pakub Inglismaale emigreerimist kaks firmat. Politsei pole nende vastu erilist huvi tundnud, kirjutab Õhtuleht.

'See on lihtne. Sõidate Londonisse nagu turist. Lennujaamas tuleb vastu meie inimene, kes viib teid advokaadi juurde ja aitab asüülitaotluse dokumente täita,' selgitab ühe emigreerimisteenust pakkuva firma esindaja telefonitsi ja kutsub pikemale vestlusele.

Tallinna kesklinnas Narva maanteel asuva kabinetikese ukse taga tuleb oodata. Eestist põgenemise huvilisi on teisigi.

'Teiega on natuke raskem,' tunnistab vaevumärgatava vene aktsendiga näitsik eesti rahvuse miinuseks. Venelaste puhul on selge, et rahvuslik rõhumine ja inimõiguste jõhker eiramine. 'Teile peab midagi muud välja mõtlema, aga ärge muretsege, see on meie probleem,' lohutab neiu, ja kinnitab, et kui sõlmin 4200kroonise lepingu, saan endale niivõrd raske, tagakiusatud ja haleda elusaatuse, et pisara poetab kalgimgi Briti immigratsiooniametnik.

'Ametlikult sõidate nädalaks turismireisile,' õpetab neiu. Ette peab olema näidata 150 naela (3900 kr), kaasa antakse hotellide nimekiri turismibüroo blanketil. Sellest pidavat piisama. Broneeringut polevat vaja.

'Soovitame Londonisse lennata Heathrow" lennujaama kaudu - see on suurem. Tolli on lihtsam läbida kui Gatwickis,' seletab emigreerimisfirma töötaja. Kui piir edukalt ületatud, ootab lennujaamas Eesti emigreerimisfirma Inglise koostööpartner, kellele tuleb pihku laduda 75 naela (1950 kr). Tema viib odavasse hotelli, järgmisel päeval advokaadi juurde ja hiljemalt kahe nädala jooksul antakse Tallinnas allakirjutatud lepingu kohaselt asüülitaotlus sisse.

'Pool aastat ei tohi ametlikult töötada, aga toit ja eluase on tasuta. Pakkuda on ka illegaalset tööd ehitustel - 200-300 naela nädalas (5200-7800 kr),' kirjeldab neiu Londonis ootavaid pudrumägesid. 'Poole aasta pärast saate tööloa ja nelja aasta pärast on võimalik taotleda Inglise passi.' Sellest, et Inglismaa pole rahuldanud ühtki Eesti asüülitaotlust, ei räägi emigratsioonivahendaja targu midagi.

'Päris puhas pole selline äri kindlasti,' tunnistab politseiameti pressiesindaja Indrek Raudjalg. 'Kindlasti ei tasuks lihtsameelsetel niisuguste firmade teenuseid kasutada. Asi lõhnab pettuse järele.' Ta lisab, et emigreerida soovimast ei saa politsei kedagi keelata.

Hetkel kuum