Uue tulumaksuseaduse kohaselt võivad Eesti juriidilise isiku välismaalt saadud dividendid väga kergesti sattuda topeltmaksustamise alla. Nimelt kui välismaalt saadud dividendidelt on tulumaks juba välismaal kinni peetud või ära makstud, siis see asjaolu ei vähenda dividende saanud Eesti äriühingu tulumaksukohustust Eesti riigi ees.
Kui Eesti äriühing maksab välismaalt saadud dividendid edasi oma füüsilisest isikust või mitteresidendist omanikele, siis tuleb maksta ära ikka tulumaks 26/74. Seega maksustatakse välismaalt saadud dividendid sisuliselt kaks korda ? esiteks välismaal ja siis Eestis.
Selle põhjuseks on, et uus tulumaksuseadus ei anna juriidilisele isikule võimalust võtta maksustamisel arvesse välismaalt saadud tulult välismaal kinnipeetud või makstud tulumaksu.
Kuid samas on riike, mille puhul on võimalik dividendide topeltmaksustamist vältida või topeltmaksustamine üldse puudub.
Nimelt sätestavad Eesti poolt alla kirjutatud topeltmaksustamise vältimise lepingud (artikkel 23), et Eesti võimaldab oma residentidel (nii juriidilistel kui ka füüsilistel isikutel) arvesse võtta välismaal makstud tulumaksu. Kuna rahvusvaheline leping on ülimuslik võrreldes Eesti seadustega, siis on Eesti juriidilistel isikutel õigus maksustamisel arvesse võtta välismaal makstud tulumaksu isegi siis, kui Eesti seadus seda ei võimalda.
Välismaal makstud tulumaksu võrra tuleks vähendada dividendidelt makstavat tulumaksu (tulumaksuseaduse § 50 lõige 1). Kuna aga Eesti tulumaksuseadus sellist võimalust ei näe ette, siis võib protsess olla aeganõudev ning põhjustada ka vaidlusi.
Teiseks on riike, kus ei peeta dividendidelt tulumaksu kinni või see tulumaks on sümboolne.
Eelkõige on sellisteks riikideks madala maksumääraga territooriumid. Seega soodustab uus tulumaksuseadus Eesti juriidilistel isikutel selliste riikide äriühingutelt tulu saamist.
Arvestada tuleks aga sellega, et kui osalus (aktsiad, osa jne) madala maksumääraga territooriumil asuvas juriidilises isikus omandatakse pärast 01.01.2000, siis tuleb maksta osaluse omandamisel tulumaksu 26/74 (tulumaksuseaduse § 52 lõige 2 punkt 3).
Samuti on Eesti juriidilistel isikutel kasulik dividende saada Läti ja Leedu äriühingutelt, sest maksulepingute kohaselt ei peeta dividendidelt tulumaksu kinni, kui dividendide saaja osalus on vähemalt 25.
Seega kui välismaalt saadud dividendidelt ei ole nende maksja asukohariigis tulumaksu kinni peetud, siis neid dividende maksustatakse sisuliselt ainult üks kord ? Eesti äriühingu poolt dividendide väljamaksmisel oma füüsilisest isikust või mitteresidendist omanikele.
Eesti äriühingutel on seega kasulikum saada dividende Eestiga maksulepingu sõlminud riikidest (valge nimekirja riikidest) ja musta nimekirja riikidest, kuna viimastes pole sageli dividendidelt tulumaksu kinnipidamist.
Seotud lood
Ajalugu kordub: möödunud aasta 26. septembril esitleti Berliinis intrigeerivaid telefone Xiaomi 13T ja Xiaomi 13T Pro, tänavu, samuti 26. septembril ja samuti Berliinis esitles Xiaomi oma uusimaid telefone
Xiaomi 14T ja
Xiaomi 14T Pro. Hetkel kuum
Neli aktsiat, mille ostmist tasub kaaluda
Tagasi Äripäeva esilehele